Káoszban zajlott Deutsch Tamás fideszes európai parlamenti képviselő európai néppártból való kizárásának szavazása – írja a Mérce, a Der Spiegel cikkére hivatkozva.
A lap értesülései szerint a végül megszavazott, enyhébb büntetés mellé Othmar Karas, osztrák képviselő és 40 társa további három szankció-javaslatot adott be.
Az eredeti tervezet (amit végül változtatás nélkül el is fogadtak):
- azonnali hatállyal visszavonta Deutschtól a jogot, hogy a képviselőcsoport nevében az EP plenáris ülésén felszólaljon;
- egyes ügyek előadójaként vagy árnyékelőadójaként dolgozzon;
- bármilyen tisztséget töltsön be az EP-ben, ami elsősorban a Költségvetési és Ellenőrzési Bizottság alelnöki mandátumát jelenti.
Ehhez adták be kiegészítésként a Karas vezette képviselők, hogy
- Deutschnak bocsánatot kell kérnie nyilvánosan azért, hogy a jogállamisági mechanizmust a Náci és kommunista diktatúrához hasonlította;
- Deutsch kizárásáról február végéig ismét szavazzanak;
- A parlamenti frakció szabályzatát úgy módosítsák február végéig, hogy nem csak egyes tagok, hanem egész országok delegációi kizárhatóak legyenek (így például a Fidesz is).
A voksolás előtt azonban kisebb zavar támadt, így több parlamenti képviselő azt hitte, a fenti pontokkal kiegészített keményebb javaslatra szavaz.
A káosz abból adódott, hogy a képviselők között egyszerre folyt videós és írott kommunikáció is, ami miatt Karas javaslatai végül kimaradtak a szövegből.
„Ez az egyeztetés jól mutatta, miért van nagy szükség a személyes megbeszélésekre való mielőbbi visszatérésre" - fogalmazott Manfred Weber egy közeli munkatársa.
A Spiegel értesülései szerint a szavazás másnapján, csütörtök reggel dühös e-mail váltások történtek a párt tagjai között, akik nehezményezték a történteket. A finn Petri Sarvamaa még a Néppárt elhagyását is belengette, ha nem történik meg Deutsch kizárásnak újratárgyalása a jövő évben.
Weber ezért csütörtök délután 10 képviselővel megbeszélést tartott, ahol ígéretet tett nekik Karas javaslatainak szövegbe foglalására.