A biztosított a társadalombiztosítás keretében valamennyi ellátásra jogosultságot szerezhet, így táppénzt, anyasági ellátást (például csecsemőgondozási díjat, gyermekgondozási díjat) öregségi nyugdíjat kaphat, egészségügyi szolgáltatást (orvosi ellátást) is igénybe vehet. Ha viszont a belföldi magánszemély nem biztosított, és más jogcímen sem jogosult egészségügyi szolgáltatásra, akkor egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie - írja a NAV a járulékfizetésről szóló 91. számú információs füzetben.

  • 2020-ban az egészségügyi szolgáltatási járulék havi 7710 forint, illetve napi 257 forint volt.

A járulék pedig minden évben emelkedik, a július havi fogyasztói árindex mértékével, amely a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2020-ban 3,8 százalékos volt. Ez alapján

  • 2021-ben az egészségügyi szolgáltatási járulék kereken havi 8000 forint lesz, illetve napi 270 forint.

A NAV tájékoztatása szerint a módosult összegű járulékot először január hónapra, 2021. február 12-éig kell megfizetniük az érintetteknek. Mint írtuk, idén júliustól új számlaszámot kell használni a járulék befizetéséhez.

Fontos még tudni, hogy ha a magánszemély nem fizeti meg a járulékot, és a 2020. július 1-jét követő időszakra vonatkozóan keletkezett hátraléka meghaladja a 46 260 forintot (az egészségügyi szolgáltatási járulék havi összegének hatszorosát), akkor nem vehet igénybe térítésmentesen egészségügyi szolgáltatást. Ebben az esetben a NEAK a társadalombiztosítási azonosító jelet (tajszám) érvényteleníti. Ezután legkorábban a tartozás megfizetése utáni naptól lesz újra érvényes a tajszám.

Viszont a legszegényebbek hatósági bizonyítvány mellett továbbra is ingyenes orvosi ellátást kaphatnak:

A legszegényebbeknek továbbra is ingyenes maradhat az orvosi ellátás

Hatósági bizonyítvánnyal, ami egy évig érvényes.

Kiemelt kép: Csanádi Márton / 24.hu


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!