Az elmúlt években durván megemelkedett a depresszióval küzdő betegek száma, és sajnos a magyar lakosság igencsak az élen jár ebben a statisztikák szerint. Lassan minden harmadik ember tapasztal szorongásos tüneteket, és míg egyeseknél csak átmeneti panaszokról van szó, sokan szenvednek elnyúló, súlyos életszínvonalbeli romlással járó neurotikus betegségekkel.
És hogy mi okolható mindezért? A felgyorsult, rohanó mindennapok, a stresszes munka, valamint a családi- és párkapcsolati problémák mellett bizony az orvostudomány is ludas. Egy nemrégiben készült kutatásból kiderült, hogy rengeteg olyan gyógyszert írnak fel a doktorok, melyek mellékhatásaként depressziós tüneteket tapasztalhat a páciens. És ami a legdurvább: ezt általában nem tüntetik fel a pirulák dobozán, így a legtöbb beteg mit sem sejt az őt fenyegető veszélyekről.
A Journal of the American Medical Association legutóbbi publikációja szerint több mint az emberek harmada szed olyan gyógyszereket, amik felelősek lehetnek hangulatingadozásért és levertségért. Több mint 200 olyan vényköteles gyógyszert írnak fel a betegeknek, ami növelheti a depresszió esélyeit, és többek között olyan alapvető pirulák is közéjük tartoznak, mint a fogamzásgátlók, a savlekötők, a vérnyomás-szabályozók, a szívgyógyszerek és a fájdalomcsillapítók.
Az emberek nagy része a felsoroltak közül legalább egyet rendszeresen kivált, és persze minél többfélét használunk, annál nagyobb esélyt adunk a pszichotikus zavarok kialakulásának. A kutatás szerint azon emberek, akik teljesen gyógyszermentes életet élnek, csak 5%-ban tapasztaltak depressziót, míg a kétféle gyógyszert szedőknél már 9%-ra emelkedett az arány, a háromgyógyszereseknél pedig 15%-ra!
A kutatás vezetője kifejtette, hogy a szerek szedése természetesen nem minden esetben eredményez depressziót, szimplán arra szeretnének rávilágítani az adatokkal, hogy az efféle kezelések használata mellett fokozottabban kell figyelnünk a lelki- és mentális egészségünkre. Éppen ezért elsősorban azt javasolják, hogy amíg lehet, életmódváltással, diétákkal, természetes módszerekkel próbálkozzunk, és csakis akkor váltsunk ki vényköteles szereket, ha az orvosunk nem lát más megoldást az egészségügyi problémánkra.