Aki március 20-21-e fordulóján felnéz az éjszakai égboltra, az különösen látványos, a szokásosnál jóval nagyobb és fényesebb holdat fog látni - írja az IFLScience. Az úgynevezett teljes giliszta-szuperhold kifejezetten ritka (legutóbb 19 éve fordult elő), igaz, elnevezése nem igazán takarja a valódi látványát. A szuperhold különlegessége az lesz, hogy a napéjegyenlőséggel nagyjából egy időben jelenik meg.
Az égitest azért tűnik majd nagyobbnak, mert pályája Földhöz legközelebbi pontján lesz. Mikor a Hold a legtávolabb van tőlünk, nagyjából 407 ezer kilométerre fekszik, a legközelebb pedig mintegy 363 ezer kilométerre helyezkedik el.
A telihold Magyarországról nézve március 21-én 2:43-kor fog kialakulni. Ez lesz az év utolsó szuperholdja, ezért érdemes megcsodálni.
Maga a gilisztahold kifejezés az amerikai őslakosoktól származik. A helyiek a márciusi teliholdat nevezték így, ezzel utalva a tavasz kezdetére, amikor a talaj elkezd felengedni, és előbukkannak az első földigiliszták. A márciusi teliholdra egyéb elnevezéseket is használnak, többek közt nagyböjti holdnak is nevezik.
Kiemelt fotó: iStock