1840. február 10-én Viktória királynő feleségül ment Albert herceghez, ez jelezte előre biztosan a menyasszonyi ruhák új, fehér korszakát. Noha előfordulhat, hogy Viktória királynő előtt már más is megjelent fehér színű ruhában az oltárnál, ő az, akiről először készült így fénykép. Persze csak az igazán gazdagok engedhették meg maguknak azt, hogy ilyen eseményekre a fehér színt válasszák, hiszen a ruha könnyen koszos lett, és nem volt egyszerű a tisztítása sem. Akkoriban a nők a meglévő legszebb ruhájukat vették fel az esküvőre, és amint feleséggé váltak, feketébe öltöztek át. Így tehát igazán a huszadik században válhatott szélesebb rétegek számára elérhetővé a fehér színű menyasszonyi ruha.

Magyar Bálint / Fortepan Esküvő 1904-ben a felvidéki Kurtakeszin (ekkor önálló, ma Marcelháza része).

Századforduló, a XX. század eleje

Az 1900-as évek elejének divatját egyértelműen a hosszú, földig érő menyasszonyi ruha határozta meg, melyet a derekat erősen karcsúsító fűző tett igazán jellegzetessé. További jellemzője ezeknek a ruháknak az álló gallér és a földig érő fátyol, valamint gyakran az uszály is. A fehér szín ekkor még nem volt igazán gyakori, inkább a mályva vagy halvány rózsaszín, esetleg a világoskék volt jellemző. Anyagát tekintve a finomság és minőség jellemezte a századelő ruháit, kézzel készített díszítéssel, aminek köszönhetően viszont elég nehezek voltak. Ha valaki stílusban vagy színben a divattól eltérő ruhában jelent meg az oltár előtt, annak az anyagi háttér mellett az újbóli házasságkötés is lehetett az oka.

Markus Marianna / Fortepan és Major Lajos / Fortepan 1906. (balra), 1912. (jobbra)

Akkoriban még az esküvői fényképek túlnyomó többsége műteremben készült, azaz gondosan beállították, így általában jól kivehetők rajtuk a részletek is. A menyasszonyi csokor például a legtöbbször akkora és olyan nehéz volt, hogy a hölgyek nem bírták megtartani, ezért egy székre vagy asztalra helyezték - minthogy nem eldobásra szánták őket, inkább egy kiegészítő volt. A vőlegény többnyire fekete öltözékben jelent meg, leginkább öltönyben vagy frakkban, és a képeken mindig a menyasszony balján állt, néha ült.

Fortepan 1919.

A Magyarország című lap 1900-ban az angol divat hazánkban megjelenő hatását elemezte: "lassanként nálunk is meghonosul az az angol szokás, hogy a rózsafejdíszt nagy kerek kalappal helyettesítik. De ezzel a divattal jó lesz nem nagyon sietni, mert a régi mindenesetre kedvesebb. Ami a férfiakat illeti, a vőlegény és vőfélyek frakkban jelennek meg az esküvőn. Az uralkodó anglománia valószínűleg nálunk is meghonosítja e nem éppen ünnepélyes divatot." A cikk még azt is megemlíti, hogy az angol középosztálybeli hölgyek a "legritkább esetben viselnek fehér menyasszonyi ruhát, csak közönséges tarka utcai ruhában" járulnak az oltárhoz.

Storymap.hu / Fortepan 1915.

Esküvői fényképek a kirakatban

Habár az esküvői képek elsősorban emléknek készültek a házasok - illetve családjaik és barátaik - számára, és a családi albumban kaptak helyet, egy-egy jól sikerült darab a fényképészműtermek kirakatában is megjelent - ezzel is bemutatva és hirdetve a fotográfus szaktudását. Gárdonyi Géza Egy új pár fényképe című, 1926-os írásában elmélkedik az esküvői képek furcsaságáról, a szerelem és boldogság mibenlétéről: "A fényképészek kirakatában a középső kép rendesen egy új házaspár fényképe. A férfi térdig érő szalonkabátban. Jól fésülten. Bajusza pödörten. A nő fehér atlaszban, koszorúsan. A koszorún át földig érő fátyol. A kezében terebélyes virágcsokor. Az ilyen fényképek néha meghatók, néha komikusak, de mindig érdekesek. Különösen a rút házaspárok, a meredten vagy bambán nézők, vagy ahol a nő fél méterrel magasabb, mint a férfi, vagy ha összeillenek is, oly közömbös arccal néznek kifelé a kirakatból, mintha azt mondanák: - A fényképész kedvéért esküdtünk. Bocsánatot kérünk, hogy magunkra vettük ezt a drága ruhát. De mindegy az, akármilyen házaspárt mutat is a fénykép, nem szabad rajta nevetni. A házasság épp oly ünnepi esemény, mint a születés meg a temetés. Szép ember és rút ember egyaránt az Isten áldó kezét érzi ilyenkor a fején, és párjával együtt a boldogság verőfényében sütkérezik. Az ember érdeklődéssel néz rájok. Minden arc érdekes, ha olyan utazóé, aki ismeretlen világba indul, - s az ismeretlen világok között a boldogság országa a legismeretlenebb. Mindenkinek más a térképe róla."

Négyesi Pál / Fortepan 1935.

A két világháború között

Az első világháború utáni évtized jelentős változásokat hozott az esküvői ruhák terén, amik megrövidültek, mert már nem volt "kötelező" a hosszú menyasszonyi ruha. Ezzel együtt az uszály is eltűnt, amit az egyenes, lefelé enyhén bővülő ruhák váltottak fel. Ez a változás a harisnya- és cipőiparnak kedvezett igazán, mivel így már ezek a ruhadarabok is láthatóvá váltak a menyasszonyon. A fehér körömcipők mellett megjelent a bokapántos, fekete - a mai néptáncosokon is látható - karaktercipő is, gyakran fehér harisnyával. A csontfehér, a pezsgő és a bézs színek hódítottak, és egyre gyakrabban jelent meg a csipke is. A szoknya többnyire selyemből készült, a ruhák szabása tovább egyszerűsödött, a derékra egyre kevesebb hangsúlyt fektettek. Az egyre népszerűbb mozifilmek is nagy hatást gyakoroltak a divat változására - így például az 1937-es Hófehérke és a hét törpe, az 1939-es Óz, a csodák csodája és az Elfújta a szél. Ismét megjelent a kisebb abroncsok viselete is.

Bojár Sándor / Fortepan Stiller Ilonka, a Magyar Királyi Operaház balerinája és dr. Papp László Európa-bajnok, olimpiai ezüstérmes birkózó esküvője a Kálvin téri református templomnál 1937-ben.
Gara Andor / Fortepan 1938.

A ruha mellett a kiegészítők is megváltoztak: a fátyol immár nem töltött be olyan lényeges szerepet, mint régebben, amikor vallási funkciója volt, és a menyasszony arcának eltakarására szolgált (például a zsidó és a katolikus vallásban), ettől kezdve inkább csak dísz maradt. Mellette pedig megjelentek a különböző art deco elemek, boák és tollak. A fényképek már nem feltétlenül műteremben készültek, így életszerűbbé váltak, és megfigyelhető az is, hogy a virágcsokor szintén kisebb és rövidebb, könnyebb lett, így a menyasszonyok már akár egy kézben is elbírták. Készülhetett selyem- vagy élővirágból is, amelyet aztán megőriztek.

Fortepan 1932.

Az 1930-as években hosszabb ruhák is megjelentek, ahogy a Nagyasszony című lap 1936-ban írta: "a mindig változó divat hatása még az olyan rendkívüli öltözékeken is érezhető, mint a menyasszonyi ruhák. A rövid ruhadivat ideje alatt a menyasszonyi öltözékek is majdnem térdig érővé rövidültek. (…) Amint ezt a szélsőséges irányzatot a ruhák megszolidulása követte, a menyasszonyi öltözékek is meghosszabbodtak. Jelenleg - a nagy estélyi ruhákhoz hasonlóan - a földig érő és hátul sleppekben végződő menyasszonyi ruhák divatosak!"

Hanser Mária / Fortepan és Kurutz Márton / Fortepan Óbuda, háttérben a Szent Péter és Pál-templom toronysisakja 1930 körül (balra) és 1938 (jobbra)..

1938-ban az egész országot egy esküvő tartotta lázban: Apponyi Geraldine ekkor házasodott össze I. Zogu albán királlyal. A ceremóniára "az esküvői ruhát és a koszorúslány-ruhákat Chanel készíti. Repülőpostán küldték el a méreteket és a ruhák szállításakor érkezik csak Tiranába a Chanel-ház első üzletvezetője, hogy az esetleges apróbb javításokat elvégeztesse" - írta a Színházi Élet.

Fortepan 1936.

A férfiak esetében az 1920-as években a frakkot fokozatosan elkezdte felváltani a jóval kényelmesebb szmoking, néhol felbukkant a zsakett is. A fehér inggel és csokornyakkendővel viselt öltönyt díszzsebkendővel és minden esetben sötét, fűzős bőrcipővel hordták. Az 1930-as években az öltönyhöz klasszikus formájú, fehér nyakkendőt kötöttek leggyakrabban, és az állógallér is kiment a divatból, helyette a visszahajtott gallér lépett színre. Megjelent továbbá egy kiegészítő is: a fehér kesztyű. Természetesen a férfiakra is nagy hatást gyakorolt a mozi, a híres színészek ruháira ők is felfigyeltek, és ennek hatására is alakult a divat.

A vallások és a földrajz szerepe az esküvői öltözékben

A különböző vallások - mint oly sok mást - az esküvőket is meghatározták nemcsak szokásokban és szabályokban, de az öltözködés terén is. Számos szabályt kell betartani egy katolikus vagy református, illetve egy zsidó esküvőn, melyeket tovább árnyal az adott korszak, a tájegység és társadalmi berendezkedés is.

Hámori Gyula / Fortepan A budapesti Belvárosi Szent Anna-templom a Szervita téren 1946-ban.

Általánosságban elvárt, hogy a menyasszony a templomba csak fedett vállal, minél inkább elrejtett dekoltázzsal és háttal lépjen be, de a ruhája hosszát tekintve is a földig érőt részesítik előnyben. A század közepéig jellemző volt, hogy a tájegységhez igazodó népviseletekben jelent meg az ifjú pár az oltár előtt. A férfi bocskait vagy díszmagyart viselt, a menyasszony díszmagyar öltözetben ment férjhez. Természetesen az esküvői ruhához is kötődtek népszokások, Bács-Bodrog vármegyében például az esküvőt megelőző napon "a menyasszonyhoz elviszik az esküvői ruhát, viszonzásul a sok ajándékért, amit ő a vőlegény legközelebbi rokonai részére készített és amit át fog adni. A menyasszony az esküvői ruhát bizonyos ünnepélyességgel veszi föl. Imádsággal kezdi az öltözködést, egy Üdvözlégy Máriával" - írja a Magyarország vármegyéi és városai enciklopédia 1909-ben. A kommunista idők még a falvakban is nagyrészt eltörölték a népviseletet, és innentől kezdve a vőlegény fekete öltönyben, a menyasszony városias, fehér ruhában mondta ki az igent. A népviseletek leginkább az összetartó közösségeknek és az elszigeteltségnek köszönhetően maradtak fenn.

Galéria

Zsohár Zsuzsa / Fortepan

1931.

24huGaléria

Így léptünk be az elmúlt száz évben "a boldogság ismeretlen országába" - esküvői ruhadivat képekben

Így léptünk be az elmúlt száz évben "a boldogság ismeretlen országába" - esküvői ruhadivat képekben

1/4 Zsohár Zsuzsa / Fortepan

1931.

Fotó megosztása:

2/4 Ebner / Fortepan

1940.

Fotó megosztása:

3/4 Kellner Ludwig / Fortepan

1941.

Fotó megosztása:

4/4 Zsohár Zsuzsa / Fortepan

1931.

Fotó megosztása:

Kapcsolódó cikkek

Nekiállt esküvőt szervezni egy Facebook-teszt eredménye miatt

esküvő

Kikészít az esküvőtlenség?

stressz

Inkább a vadházasságot választják az amerikaiak

házasság

Az egész világot megríkatták ezzel az apa-lánya tánccal

tánc

Így reagált a vőlegény, amikor először meglátta jövendőbelijét

internet

Fotó megosztása:

A zsidó esküvőn fontos, hogy a vőlegény fején legyen kipa, a menyasszonyén pedig fátyol, továbbá, hogy az öltözködés közben a jobb oldalra kell felhúzni minden ruhadarabot elsőként. A vőlegény a cipőjét is a jobb lábára húzza fel előbb, azonban azt nem köti meg, felveszi a bal lábára is a másik lábbelit, azt megköti, és csak utána térhet vissza a másikra. A zsidó esküvő során csak a menyasszony ujjára kerül gyűrű, méghozzá nem a gyűrűs-, hanem jobb mutatóujjára.

Galéria

Hámori Gyula / Fortepan

Dob utca 37. Dob utca 37., VII. kerület, 1947.

24huGaléria

Így léptünk be az elmúlt száz évben "a boldogság ismeretlen országába" - esküvői ruhadivat képekben

Így léptünk be az elmúlt száz évben "a boldogság ismeretlen országába" - esküvői ruhadivat képekben

1/4 Hámori Gyula / Fortepan

Dob utca 37. Dob utca 37., VII. kerület, 1947.

Fotó megosztása:

2/4 Bauer Sándor / Fortepan

Dr. Benoschofsky Imre országos főrabbi ad össze egy párt a Hegedűs Gyula utca 3. alatti zsinagógában 1962-ben.

Fotó megosztása:

3/4 Hámori Gyula / Fortepan

Friss házasok a hüpe (menyegzői baldachin) előtt, a Kazinczy utcai orthodox központ udvarán 1947-ben.

Fotó megosztása:

4/4 Hámori Gyula / Fortepan

1948.

Fotó megosztása:

Kapcsolódó cikkek

Nekiállt esküvőt szervezni egy Facebook-teszt eredménye miatt

esküvő

Kikészít az esküvőtlenség?

stressz

Inkább a vadházasságot választják az amerikaiak

házasság

Az egész világot megríkatták ezzel az apa-lánya tánccal

tánc

Így reagált a vőlegény, amikor először meglátta jövendőbelijét

internet

Fotó megosztása:

A II. világháború és a szocializmus évtizedei

Az 1940-es évek esküvőiruha-divatját is a második világháború és következményei határozták meg. Az anyaghiány miatt fontos lett a praktikum, így az évtized második felében még egyszerűbb ruhákat viseltek a menyasszonyok, mint az 1930-as években: megszabadultak az abroncstól és lágy esésű, földig érő ruhákban mondták ki az igent. Igazi vagy műselymet használtak, de már megjelent a bársony is. Színben a fehér mellett jelen volt a csont- és krémszín, valamint a bézs is. A fátyol ebben az időszakban megnyúlt, így a bevonulás előkelőbbé vált. A fotókon általában a pár elé kanyarítva helyezték el a földre érő részt. A vőlegények gyakran zsinórdíszes öltönyt és hímzett szélű nyakkendőt viseltek - Bocskai-öltönyt Petőfi-galléros inggel -, ezt kesztyűvel és kisebb bokrétával egészítették ki. A világháborús években nem volt ritka vőlegényi viselet a katonai egyenruha sem.

Krasznai Gyula / Fortepan és Hámori Gyula / Fortepan és A budapesti Szent István-bazilika főbejárata előtti lépcső 1946-ban, háttérben jobbra a Hercegprímás (Wekerle Sándor) utca háborúban megsérült házsora (balra). 1954. (jobbra).

Az évszázad felénél - a háború okozta nehézségek ellensúlyozása miatt is - szembetűnő változásokon ment keresztül az esküvői divat: a menyasszonyi ruhák felső része szűk lett, hangsúlyozva a derékvonalat - így a fűző is visszatért a divatba. Megjelent a csónaknyak, ami nagy újdonság, hiszen jóval többet enged láttatni a menyasszonyból. A szűk felsőrész mellé hatalmas, bő, hosszú vagy térd alá érő szoknyákat viseltek, alatta merevítővel, hogy szétálljon. Ez Christian Dior Corolle nevű kollekciójának volt köszönhető, melyet 1947-ben mutatott be és később The New Look néven vált ismertté. Ez a sokkal nőiesebb stílus az 1950-es évek elején határozta meg inkább a divatot, később azonban a kommunista szellemiségre jellemzően a nőies jegyeket háttérbe szorító ruhák is megfigyelhetők.

Bauer Sándor / Fortepan Harta, 1958.
Hámori Gyula / Fortepan Budapest, Teréz körút 13. (Lenin körút 67.) központi házasságkötő terem, 1954.

Az anyaghiány és az államosítás a ruhaipart is elérte, ennek eredményeképp nem volt igazi lehetőség az egyéniség kifejezésére az öltözködéssel: a férfiak többsége nagyon hasonló stílusú és színű ruhákat hordott, és nem volt ez másképp az esküvőkön sem, ahol egyszerű szabású, fekete öltöny volt a megszokott. Kiegészítőként a fehér kesztyű szerepelt, visszatért a csokornyakkendő, valamint megjelent a lakkcipő.

Galéria

Hámori Gyula / Fortepan

Papnövelde (Prohászka Ottokár) utca az Egyetemi templom előtt, 1946.

24huGaléria

Így léptünk be az elmúlt száz évben "a boldogság ismeretlen országába" - esküvői ruhadivat képekben

Így léptünk be az elmúlt száz évben "a boldogság ismeretlen országába" - esküvői ruhadivat képekben

1/6 Hámori Gyula / Fortepan

Papnövelde (Prohászka Ottokár) utca az Egyetemi templom előtt, 1946.

Fotó megosztása:

2/6 Fortepan

1957.

Fotó megosztása:

3/6 Hámori Gyula / Fortepan

Papnövelde (Prohászka Ottokár) utca az Egyetemi templom előtt, 1948.

Fotó megosztása:

4/6 Hámori Gyula / Fortepan

1953.

Fotó megosztása:

5/6 Hámori Gyula / Fortepan

Szent István tér, háttérben a Szent István-bazilika, 1947.

Fotó megosztása:

6/6 Fortepan

A debreceni Külső Vásártér 1981-ben.

Fotó megosztása:

Kapcsolódó cikkek

Nekiállt esküvőt szervezni egy Facebook-teszt eredménye miatt

esküvő

Kikészít az esküvőtlenség?

stressz

Inkább a vadházasságot választják az amerikaiak

házasság

Az egész világot megríkatták ezzel az apa-lánya tánccal

tánc

Így reagált a vőlegény, amikor először meglátta jövendőbelijét

internet

Fotó megosztása:

A Magyar Ifjúság 1967-ben négyféle esküvői ruhatípust mutatott be: nagy esküvőn "a legünnepélyesebb a hosszú fehér menyasszonyi ruha, földig érő fátyollal. Anyaga lehet brokát, csipke, madeira", KISZ-esküvőn a leggyakoribb, hogy a menyasszony "fehér ruhát visel. A fátyol pelerinszerű, a ruha fehér", szerény esküvőnél "a menyasszony egyszerűbb ruhában megy az anyakönyvvezető elé. Az anyag színe fehér", míg kis esküvőnél "sötét utcai ruha is megfelel, csupán a fehér kiegészítők jelzik az ünnepélyességet". Természetesen a szocialista hiánygazdaságban a praktikum is fontos szerepet játszott: "a menyasszony nagyon szép lehet olyan egyszerű ruhában is, amelyet - némi átalakítással vagy akár anélkül - máskor is felvehet. Kis fehér fátyol, művirággal díszített frizura, hajpánt, szalag, s a ruhához illő kiegészítő - mindez hatásban alig marad el a hagyományos »nagytoalett« mögött" - írta a Tükör című lap 1975-ben.

Urbán Tamás / Fortepan Kerecsend, 1973.
Fortepan 1966.

Az 1970-es és '80-as évekre mindenesetre nagyobb lett az ifjú párok szabadsága, csökkent a hagyományok szabta kötöttségek mértéke, egyre nagyobb szerepet kaptak a divathullámok. Jellemzően letisztulttá vált a ruha, mellőzték a csipkét és a fodrokat is, és szinte egyenes vagy enyhén bővülővé vált a vonala. A hölgyek többsége azért még mindig ragaszkodott a hosszú fehér ruhához és a fátyolhoz, míg mások a színesebb megoldásokat választották, inkább púderrózsaszín, égszínkék vagy a mentás, esetleg vízzöldes árnyalatokban jelentek meg a nagy napon. A legnagyobb újdonság azonban a nadrágkosztümök elterjedése volt, amivel együtt az úgynevezett tortaruha is nagyon elterjedt. Ezt a fazont rengeteg csipke és dísz - szalag vagy fodor -, valamint terjedelmes ujj jellemezte. A '80-as években leginkább romantikus, színes darabok jellemezték a ruhákat, és ismét elterjedtté vált a krinolin is. A kiegészítőket tekintve, ahogy a hosszú, fehér ruha, úgy a fátyol is népszerű maradt, de elfogadottá vált a kalap is. A menyasszonyi csokrok gyakran mezei virágokból álltak, a menyasszonyok haja pedig leginkább göndör és tupírozott, dauerolt volt.

MHSZ / Fortepan és Fortepan A XIV. Kerületi Tanács (ma Zuglói Polgármesteri Hivatal) házasságkötő termében 1968-ban (balra). A Bakáts téren 1979-ben (jobbra).
Földvári Mihály / Fortepan Az V. Kerületi Tanács (ma Polgármesteri Hivatal) előtt 1965-ben.

Ami a vőlegényeket illeti, az ő szabadságuk is megnőtt, ugyanis innentől már nem volt "kötelező", elvárt a sötét viselet részükről sem, megjelentek a világosabb, sőt, a színes öltönyök és zakók. Vonalvezetésük jóval karcsúbb lett, kiemelve a férfiak alakját.

Az íráshoz korabeli napi- és hetilapok cikkeit használtuk fel, amelyeket az Arcanum Digitális Tudománytár segítségével szemléztünk. Segítségünkre volt még az Ortutay Gyula szerkesztésében megjelent Magyar néprajzi lexikon (Akadémiai Kiadó, Budapest, 1977-1982), valamint a következő kötetek: Edwina Ehrman: The Wedding Dress: 300 Years of Bridal Fashions. (Victoria & Albert Museum, London, 2014) és Letitia Baldrige: Legendás esküvők. Az elmúlt idők romantikus esküvői, a mai menyasszonyok ötletadói. (Geopen, Budapest, 2001); Rátkai Tímea: Esküvő lépésről lépésre. (Perfect Wedding Kft., Budapest, 2017)

Írta: Gáspár Veronika | Képszerkesztő: Virágvölgyi István

A Heti Fortepan blog a Capa Központ szakmai együttműködésével valósul meg. Az eredeti cikk ezen a linken található: https://hetifortepan.capacenter.hu/eskuvoiruha-divat

Ha van olyan családi fotója, amit felajánlana a Fortepan számára, akkor írjon a [email protected] e-mail címre!


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!