Bahar Aliakbarian a Michigan Egyetem professzora a livescience-nek elmondta, hogyan szállítják majd a Pfizer és a Moderna oltóanyagokat. Várhatóan ezek lesznek a koronavírus-vakcinák közül a legkorábban használt védőoltások szerte a világon. A szállításuk és a tárolásuk azonban komoly kihívást jelent minden ország számára.

Mindkét oltást gyártó cég amerikai, és mindkét cég új típusú vakcinát állított elő, valamint mindkettőt extrém hidegben kell tárolni. A Pfizert mínusz 70 fokon, a Modernát mínusz 20 fokon.

A Moderna később annyit változtatott az oltással kapcsolatos javallatokon, hogy 6 hónapig tárolható a mínusz 20 fokos hőmérsékleten, de egy hónapig kibírja a hűtőszekrényben is - állítja az oltóanyagot gyártó cég. A Pfizert gyártó BioNtech szerint azonban ennél jóval rövidebb az oltóanyagok eltarthatósága.

A Moderna azt tervezi, hogy Amerikában hasonlóan oldja majd meg az oltóanyag-elosztást, mint ahogy azt tette a 2009-es sertésinfluenza idején. Tehát a texasi Irvingbe szállítja egy elosztóhelyre, és ott tárolják majd hosszabb ideig, onnan szállítják a többi államba.

hirdetés

A Pfizer-vakcinát a Michigan állambeli Kalamazoo-ban gyártják, innen logisztikai partnerekkel együttműködve nagy kórházakba visznek belőle nagyobb adagokat, olyan intézményekbe, amelyek alkalmasak az extrém tárolási körülményekre. Ezekből a korházakból jut majd el az oltóanyag a kisebb rendelőkbe, gyógyszertárakba.

Néhány állam, például New York, fontolóra vette, hogy saját terjesztési és tárolási központot hoz létre az oltóanyagoknak.

A nagyobb gyógyszertárak és kórházak most megpróbálnak elegendő mennyiségű speciális hűtőszekrényt beszerezni, ez azonban hatalmas költséget jelent számukra, így fennáll a veszélye annak, hogy Amerikában sem lesz mindenhol elérhető oltás. A szakértő szerint a lényeg, hogy amennyi oltás megérkezik, azt szinte azonnal, napokon belül be is kell adni, hogy ne vesszen kárba egy sem.

<
A cikk folytatódik a következő oldalon
>



hirdetés