Bolygónk külső rétege - a tömör kéreg, amelyen járunk - lényegében olyan, mint egy törött tojás héja. A földkéreg illetve földköpeny tektonikai lemezeknek nevezett darabokra töredezett, ezekből a Földön hét nagyot és sok kisebbet ismerünk. Ezek a lemezek évente néhány centimétert tesznek meg. Bizonyos időszakonként aztán egy szuperkontinens formájában találkoznak össze és teljesednek ki, ami néhány száz millió év létezés után ismét töredezni kezd és a folyamat kezdődik elölről.
Az utolsó szuperkontinens, a Pangea, kialakulása mintegy 310 millió évvel ezelőttre tehető és körülbelül 180 évvel ezelőtt kezdte el a repedezést. Ennek következtében a következő szuperkontinens várhatóan 200-250 millió év alatt jön majd létre.
A kutatók véleménye szerint mi jelenleg a lemezek szétszóródós, távolodós ciklusának a félútján járunk és négy alapvető forgatókönyv létezik a következő szuperkontinens kialakulására: a Novopangea, a Pangea Ultima, az Aurica és Amasia. A végső forma rengeteg tényezőtől függ, de mindenképpen kapcsolódik ahhoz, hogy pontosan hogyan válik fokozatosan darabjaira a jelenlegi Pangea és miként mozognak a jövőben a tektonikus lemezek.
A Pangea felbomlása többek között az Atlanti-óceán kialakulásához vezetett, amely ma még nyitott és egyre szélesebb. Ennek következtében a Csendes-óceán várhatóan bezáródik és egyre szűkebb lesz.
1. Novopangea
2. Pangea Ultima
3. Aurica (a videó végeredménye)
4. Amasia
Forrás: DailyMail