Brit kutatók állították össze azokat az intő jeleket, amelyekből már a középkorúaknál is lehet következtetni a fizikai leépülésre.
A fent említettek mellett ugyancsak aggasztó, ha valakinek magas az interleukin és a C-reaktív proteinszintje, amelyek egyaránt a testben lévő gyulladásra utalnak. E proteinek rendszerint azoknál érnek el magas szintet, akik folyamatos stresszben élnek, vagy túl sok cukrot esznek. Ez az öt tünet arra utal, hogy ezek az emberek 60 év felett hirtelen fogyásnak indulnak, izomgyengeség vesz rajtuk erőt, és lelassul a mindennapi tevékenységük is, írja a Daily Mail.
Jeremy Pearson professzor, a brit szívgyógyász alapítvány orvos-igazgatója szerinte a legyengülésre nem szabad úgy tekinteni, mint az öregedés elkerülhetetlen velejárójára.
A kutatás éppen azt mutatja, hogy ha egészségesen érkezünk életünk középső szakaszába, elkerülhetjük, hogy törékeny öregek legyünk.
A londoni University College kutatói 6233 69 feletti ember állapotát elemezték, hogy megállapítsák az idős kori gyengeség kockázati tényezőit. Megvizsgálták járásuk sebességét, kézfogásuk erejét, súlyvesztésüket, az általuk jelzett kimerültség mértékét, valamint a fizikai igénybevételhez felhasznált energiát.
Húsz évvel korábban ugyanezekről, akkor 45-55 éves emberekről készítettek részletes feljegyezéseket. Ebből kiderült, hogy azoknak 8%-a, akik az 50-es években elhízottak volt, öregkori gyengeségben szenvednek, míg az egészséges súlyúak közel csak 2,7%-nál tapasztalták ezt.
Az egy helyben ülőknél körülbelül kétszer akkora volt a legyengülés aránya, mint azoknál, akik aktív fizikai tevékenységet végeztek. (6,2% – 3,5%)
E tüneteknek vannak lelki okai is. Akik középkorúként állandó társ nélkül éltek, azoknál szinte kétszeres a kockázata a legyengülésnek, mint a párkapcsolatban élőknek.
A szinglik, elváltak, özvegyek 5,5%-a jutott erre a sorsra, amikor nyugdíjba ment, míg a házasoknál csak 2,5%. Eric Brunner professzor, a The Lancet című orvosi szaklapban megjelent tanulmány szerkesztője szerint ezek az eredmények nem meglepőek. Már eddig is kimutatható volt, hogy a párkapcsolatban élők jobb fizikai és lelki egészségnek örvendenek, mint a magányosok, mert támogatják egymást, figyelnek egymásra. Ebbe beletartozik az is, hogy kordában tartják egymás rossz, egészségtelen szokásait.