Nagyjából 250 millió évvel ezelőtt távoli őseinknél bizonyos izmok szükségtelenné váltak, ezért eltűntek. Az érintett szövetek nyomait a közelmúltban meglepő helyen, néhány hetes embrióknál mutatták ki - írja az IFLScience. Az izmokat egy új 3D-s képalkotó technológia segítségével fedezték fel a terhesség első trimeszterében. Az adatok alapján az első 7 hét után az embriók kezében 30 izom található, 13 hét után viszont már csak 20.
Az érintett szövetek egy része, az úgynevezett atavisztikus izmok az evolúció során akkor tűntek el, amikor az emlősök és a hüllők szétváltak.
Rui Diogo, a Howard Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint a szöveteket eddig főként halak, békák, tyúkok és egerek korai fejlődése alatt figyelték meg, az új módszernek köszönhetően azonban most fajunknál is kimutathatták. A kutatók több olyan izmot is találtak, melyeket korábban nem láttak embriókban.
Meglepő módon az érintett izmok ritka esetben felnőtteknél is megtalálhatóak, igaz, felfedezésük nem egyszerű, hiszen nem járnak érzékelhető hatással. A vizsgálat további érdekessége, hogy a vártnál több különbséget azonosítottak a felső és az alsó végtagok fejlődése között.
Kiemelt kép: iStock