Nemcsak az EU Alapjogi Chartájában foglalt elveket sértené a magyar melegellenes törvény, hanem az uniós belső piac működését is akadályozhatná, ha életbe lépne
- többek között ez áll abban a levélben, amelyet az Európai Bizottság küldött Varga Juditnak szerdán, írja a hvg.hu. Ha a magyar kormány nem változtat a törvényen, az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indíthat, végső esetben pedig az Európai Unió Bíróságától kérheti a törvény megsemmisítését.
Az Európai Bizottság szerint a törvény "egyenlőségjelet tesz a pornográfia, illetve a homoszexualitást, a nemváltást és a születési nemtől eltérő identitás között, és ezt kiskorúak szellemi és testi fejlődésére károsnak minősíti". A törvény alkalmazása pedig megszegi az EU Alapjogi Chartájának 21. cikkében foglaltak, miszerint tilos a nemi irányultságon alapuló hátrányos megkülönböztetés.
@EU_Commission sent today a letter to the Hungarian government regarding this bill.
See the letter below https://t.co/huetW6iZqA https://t.co/1jCcAFht01
- Dana Spinant (@DanaSpinant) June 23, 2021
A levélben arra is rámutatnak, hogy a törvény veszélyeztet más uniós alapjogokat is, például a magán- és családi élethez való jogot, a szólás- és információszabadság jogát és a vállalkozás szabadságát is. Az Európai Bizottság szerint továbbá sérti az audiovizuális médiaszolgáltatások nyújtására vonatkozó uniós irányelvet is a törvény.
Az Európai Bizottság egyúttal kéri a magyar kormánytól, hogy magyarázzák el, mit értenek azon, hogy egy könyv vagy újság bemutatja vagy propagálja a homoszexualitást.
Egy héten belül várnak választ a magyar kormánytól, és jelezték, ha a törvény életbe lép, cselekedni fognak az állampolgárok érdekében.
Áder János egyébként nem talált kifogásolni valót a törvényen, és szerdán aláírta, miután értékelése szerint a törvény 18 év felettiek alkotmányos jogait nem korlátozza, a 18 év alattiak védelmére vonatkozó alkotmányos kötelezettséget viszont kiteljesíti.