Sokszor hallani, hogy a valódi barátságok a gimnáziumi és az egyetemi évek alatt alakulnak ki. Ez rengeteg esetben igaz, azonban ahogy telik az idő, változik a személyiségünk és az értékrendünk, és míg új kapcsolatok születnek, olykor el is kopik egy-egy viszony. Megeshet, hogy már más típusú barátságra vágyunk felnőttként, mint tinédzserkorunkban, és ami korábban bulinak tűnt, az most már fárasztó és idegesítő. Ebben az esetben érdemes leltárt készíteni a kapcsolatainkból, és végiggondolni, kivel szeretnénk közelebb kerülni, és kitől célszerű inkább búcsút venni.
Hogyan ismerhetjük fel, ha valaminek vége?
A válasz roppant egyszerű. Légy őszinte magaddal: az adott személy társasága jó érzésekkel, örömmel tölt el, vagy esetleg frusztrációt, rossz kedvet okoz neked? Erősít, motivál a céljaid elérésében, vagy gyakran érzed azt, hogy lehúz, visszatart? Szintén fontos kérdés, hogy túl tudtál-e lépni a korábbi konfliktusokon, vagy maradt-e olyan tüske benned, amit már az új közös élmények sem oldanak ki?
Milyen értékrendet képvisel a barátod? Tudsz vele azonosulni, egyetértesz a döntéseivel? (Természetesen nem az a lényeg, hogy mindenről ugyanazt gondoljátok, de a legfontosabb alappilléreknek egyezniük kell.) A kölcsönös szeretet mellett elengedhetetlen, hogy bármilyen problémában kikérhessétek egymás véleményét.
Meddig küzdjünk a barátság megtartásáért?
Minden ember maga érzi, mennyi energiát hajlandó fektetni az adott kapcsolatba. Amennyiben fontos számodra a másik fél, és úgy érzed, pár mély, őszinte beszélgetéssel és közös programok szervezésével visszaállhat a régi rend, érdemes adni neki egy esélyt. Viszont ne ess abba a hibába, hogy a végtelenségig halogatod, és úgy mész minden találkozóra, mintha a fogadat húznák!
Hogyan "szakítsunk"?
Egy közeli baráttól éppen olyan fájdalmas búcsút venni, mintha a szerelmünkkel szakítanánk, azonban ha meghoztuk a döntést, bizonyára nyomós ok áll a háttérben. Persze mindenki megérzi, ha távolodni kezdenek tőle, ha kevesebbet keresik, így valószínűleg nem kell majd hosszas magyarázkodásba bonyolódnod, egyvalamire azonban mindenképp figyelj oda: legyél korrekt, és olyan választ adj a barátod kérdéseire, ami segíthet neki a jellemfejlődésben. Emellett fontos, hogy ne csak őt hibáztasd, vizsgáld meg, te mit rontottál el, és ezeket őszintén vállald fel előtte.
Hogyan tovább?
Nagyon fontos, hogy minden emberi kapcsolatunkból tudjunk tanulni, tapasztalatot meríteni. Egy zátonyra futott barátság még nem a világ vége: gondold át, értékeld ki magadban, melyikőtök hol hibázott. Ebből leszűrheted, hogyan viszonyulj a jövőbeni társaságodhoz, vagy hogyan ápold még körültekintőbben a meglévő kapcsolataidat.