Érezted már úgy, hogy nem találsz egy perc nyugalmat sem? Állandóan olyan emberek vesznek körül, akik igényt tartanak az idődre és a figyelmedre; a családod, a barátaid, a partnered, a kollégáid? Ne aggódj, nem vagy ezzel egyedül.
A modern élet aránytalanul sok olyan terhet tesz az emberre, melyek nyomasztóak lehetnek; munka, család, társadalmi kötelezettségek. Bármit is követeljen meg az életmódod, gondoskodnod kellene arról, hogy ne merülj le. Ha nagyon nagy szavakat akarunk használni, úgy is fogalmazhatunk, hogy életbevágóan fontos, hogy időt szánj magadra.
Csakhogy van egy rossz hírünk: ez hosszútávon nem fenntartható, mert tönkretesz.
„Sokféle ember van, akad, aki úgy nem figyel a saját szükségleteire, hogy túlhajszolja magát, nincs ideje saját magára, más úgy, hogy amikor ideje lenne, akkor folyamatosan elterel, mert nem képes önmagával foglalkozni. Nyomkodja a telefont, nézi a tévét. Ez kívülről úgy látszik, mintha énidő lenne, de a valóságban menekülés önmaga elől. Így nem kell foglalkoznia a szorongásával vagy konkrét problémáival, vagyis önmagával. Ez inkább egyfajta kikapcsolás” - mondja Baranyai-Ferenczy Zoltán megoldásközpontú coach.
Ha nem helyezed előtérbe az énidőt, akkor egy idő után kimerültnek és hajszoltnak fogod érezni magad. Ha állandó nyomás alatt vagy, az csak növeli a stressz-szintedet, és végül kiégsz. Szánj időt a kikapcsolódásra, töltődj fel, és ezzel csökkentsd a stressz-szintedet. Úgy is mondhatnánk, hogy egy-egy jól sikerült, saját magaddal foglalkozó pihenő újra tudja indítani az agyad és produktívabbá tesz.
Rendszeres szüneteket kell tartani, ha produktív akarsz maradni. Ha ezekben a szünetekben valami élvezetes dolgot csinálsz, az felfrissít, és sokkal könnyebben birkózol mag a mindennapi teendőkkel utána.
„Énidőnek számít, amikor olyanfajta belső élményt élsz át, ami megnyugtat, ami közelebb hoz magadhoz, amitől több leszel, amit szívesen csinálsz, akár cselekvő, akár passzívabb tevékenységről van szó. Nincs erre recept, mindenkinél más adja ezt az élményt. Az a lényeg, hogy legyen valami, ahonnan töltekezni tudsz. Ezáltal tudod egyensúlyba hozni a mindennapi életedet. Aki ezt kihagyja, az nem nagyon találkozik saját magával. Ez előbb-utóbb szorongáshoz vezet, ami idővel kihathat a fizikai és lelki egészségre is” - mondja a szakértő.
Veled is előfordult már, hogy kényszerítened kellett magad egy feladat elvégzésére vagy egy probléma megoldására, és hiába próbáltál összpontosítani, nem jutottál sehová? Ilyen esetekben tényleg nincs más megoldás, mint hogy szünetet tartasz. Ha a pihenő alatt olyasmit csinálsz, amit élvezel, az segít ellazulni, és nem helyezed magad nyomás alá.
Nem véletlen, hogy az emberek jó részének a reggeli zuhanyozás, vagy a pihentető szaunázás közben jönnek a legjobb ötletei.
Időnként időt kell szánnunk arra is, hogy megálljunk és szembenézzünk a saját problémáinkkal. Készíthetünk egyfajta egyenleget is. Mi a fontos számunkra? Mik az alapvető értékeink? Mik a céljaink?
„Ezért rendkívül fontos, hogy mindenki megtalálja magának azt a nyugodt, vagy tevékeny állapotot, amiben ténylegesen plusz élményben részesül. Amitől jobb lesz a fizikai és mentális állapota. Ami energiával tölti fel kívül-belül” - mondja az életvezetési coach.
Sokan éreznek lelkiismeretfurdalást, ha eszükbe jut, hogy a saját magukra fordított idő más, hasznosabbnak gondolt tevékenységtől rabolja e őket. „Érdekes kérdés, hogy vajon mi az oka annak, ha valaki bűntudatot érez, amiért a saját igényeivel foglalkozik. Honnan származik a bűntudat? Mi az amit gyermekkorában otthon tapasztalt? Mi az, amit onnan hozott, milyen kognitív sémák alakítják a jelenben a gondolkodását, amelyek nem engedik, hogy magával foglalkozzon?” - kérdezi Baranyai-Ferenczy Zoltán.
Mindenki jobban jár, ha értékeld magad, mert azt látva akkor mások is értékelni fognak. Az énidőd ugyanakkor energiával tölt fel, egészségesebbnek és boldogabbnak érzed utána magad, és könnyebben tudod szeretni és támogatni azokat az embereket, akik fontosak számodra. Sőt, ha megérted, mennyire fontos, hogy törődj a saját igényeiddel, könnyebben teremted meg a munka és a magánélet egyensúlyát is. Megtanulsz nemet mondani és arrébb lépni ahelyett, hogy minden feladatot, problémát vagy házimunkát magadra vállalnál, ami csak az utadba kerül. Meglátod, így hatékonyabban kezeled majd az életedben a fontos dolgokat.
A legnehezebb feladat persze megfogalmazni, hogy mi is pontosan az énidő. Ha olyan dolgokat csinálsz, amelyeket élvezel, akkor boldogabbnak érzed majd magad. Ha boldogabbnak érezed magad, derűlátóbb, és testileg-lelkileg egészségesebb leszel.
Ez lehet egy séta a szüleiddel, vagy egy közös pizzázós-sorozatnézős est a barátaiddal is. „Nem az a kritérium, hogy egyedül kell lenned közben. Lehet az is énidő, amit mással csinálsz, ha az feltölt. Ezt a fajta élményt a közösségben is meg lehet élni” - tette hozzá a szakértő.
A cikk megjelenését támogatta a Milka MMMAX.