Az Országos Mentőszolgálat szóvivője beszélt az ország egészségtudatosságáról és a mentőkhöz való viszonyunkról is.


Interjút adott a Világgazdaságnak Győrfi Pál. Az Országos Mentőszolgálat szóvivője elsősorban a magyar lakosság egészségtudatáról, a mentők helyzetéről és a növekvő esetszámokról beszélt.

Mint elmondta: „Évről évre egyre többször riasztanak minket, a feladatszámunk folyamatosan növekszik, még ha csak néhány százalékkal is.

Elmondta: „az évi 1,25 millió esetből nem mindegyik igényel azonnali, életmentő beavatkozást, ráadásul amikor elindul a mentőautó egy címre, sosem tudjuk előre, hogy mi vár rá a helyszínen. A közterületi újraélesztések száma például több mint hatezer minden évben – nem mindegy tehát, hogy mikor ér oda a segítség.”

A növekvő esetszám szerinte több tényező együttes eredménye: itthon magas a krónikus betegségben szenvedők aránya, akiknél ráadásul gyakran szövődmények is fellépnek. Ezen kívül közúti balesetben Magyarországon évente körülbelül 15 ezren sérülnek meg. Ezen kívül lényeges elem a demográfiai helyzet: „amelyik társadalomban magas az idősek aránya, ott többször van szükség mentőre. Harmadrészt pedig a szociológiai körülményekre és az egészségkultúrára is visszavezethető a magas feladatszám” – fogalmaz Győrfi.

–teszi hozzá.

A mentőszolgálat szóvivője beszél az emberek mentőhívási szokásairól is. „A két végletet egyaránt megtapasztaljuk nap mint nap: előfordul, hogy 37,2-es hőemelkedés miatt ordítva követelik tőlünk a mentőhelikoptert, míg másszor stroke vagy infarktus esetén sem tartják szükségesnek mentőt hívni. A várakozás ilyenkor életveszélyes, mert az illető kicsúszhat abból az időablakból, amikor még lehetne rajta segíteni” – mondja.

Győrfi kiemelte, hogy szerencsére a 112-es segélyhívó mellett egyre többen használják az ÉletMentő Appot is, ami az ő munkájukat is megkönnyíti. Az elmúlt időszakban meg tudták duplázni a sikeres újraélesztések számát, ez a társadalom bevonásának, a kommunikáció új módszereinek és a Szív City applikációnak is köszönhető, melynek immár több mint 50 ezer használója van.

Személyére kitérve beszélt arról is, hogy mivel a koronavírus-járvány miatt folyamatosan szerepelt a reklámokban, közérdekű felhívásokban, és folyamatosan az otthonmaradásra kérte az embereket, tartott attól, hogy félni fognak majd tőle, de szerencsére nem így történt. „Az emberek a járvány lecsengése után is pozitívan viszonyulnak hozzám. Főleg a gyerekek, akiknél amolyan mesefigura lettem. Sokat köszönhetek a mémeknek is, melyeknek kifejezetten örültem, a nehéz időszakokban ugyanis gyógyít a nevetés” – mesélt erről.

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!