A Fidesz-KDNP, ahogy várható volt, könnyedén nyerte meg a vasárnapi európai parlamenti választást, a szavazatok és így a mandátumok több mint felét megszerezte. Orbán Viktor pártja ezúttal egy tisztán arányos, listás választáson ért el abszolút többséget, 52,14%-ot, ráadásul nem is kirívóan alacsony részvétel mellett. Tette ezt azután, hogy a tavalyi országgyűlési választáson épphogy 50 százalék alatti szavazataránnyal a mandátumok kétharmadát megszerezte.
A Fidesz eredményén sok magyarázni való nincs, az utolsó napok felmérései még egy picit jobb eredményt is jósoltak a kormányzópártnak, amely mindent elsöprő bevándorlásellenes kampányával sem ért el jobb eredményt, mint öt éve, egy a mostaninál sokkal kisebb téttel futó EP-választáson. Akár azt is lehet mondani: a Fidesz hozta a papírformát. Erre azonban a következő három évben világos felhatalmazásként hivatkozhat.
Tektonikus változásokat az ellenzéki oldalon okoz majd az eredmény. Arra ugyanis senki nem számított, hogy a Demokratikus Koalíció nem csupán megszerzi a második helyet, de 16,26 százalékos eredménnyel négy brüsszeli képviselői helyhez jut, megkétszerezve EP-delegációjának létszámát. Olyannyira nem, hogy Gyurcsány Ferenc és - az eredmények ismeretében így is mondhatjuk - Dobrev Klára pártja csak az utolsó napokban kezdett el kampányolni azzal, hogy egy jó eredménnyel akár három mandátumuk is lehet. Ehhez képest ellenzéki vezető szerepük most megkérdőjelezhetetlennek látszik, noha a tavalyi parlamenti választáson épphogy megugrották az ötszázalékos küszöböt. Úgy fest, mind Dobrev listavezetősége, mind az Európai Egyesült Államok gondolatára felfűzött kampány jó ötletnek bizonyult, a DK kis pártból középpárt lett.
Sikerült az áttörés a Momentumnak is, amelyet a közvélemény-kutatók a bejutási küszöb környékére mértek, ehhez képest 9,92 százalékos eredménnyel két EP-mandátuma lesz, és megelőzte a tavaly még 20 százaléknyi támogatást élvező Jobbikot (6,44%) és az MSZP-t (6,68%) is. Utóbbi két pártnál nagyobbat csak az LMP (2,19%) bukott, amelyet a Mi Hazánk (3,33%) és a Kétfarkú Kutya Párt (2,63%) is megelőzött.
A Jobbiknak a következő ciklusban az eddigi három helyett egy képviselője lesz, és az MSZP-Párbeszéd szövetség is így járt, míg a brüsszeli képviseletét elvesztő LMP-nek a létezése is megkérdőjeleződött.
A választás országos és megyei eredményeit itt mutatjuk meg hőtérképen:
Itt vannak az EP-választás országos és megyei eredményei
Térképen mutatjuk a 2019-es EP-választás országos és megyei részletes eredményeit.
A budapesti eredmények itt találhatók:
Itt vannak az EP-választás budapesti és kerületi eredményei
Térképen mutatjuk a 2019-es EP-választás budapesti és kerületi részletes eredményeit.
Itt pedig összegyűjtöttük az Európai Parlament új magyar képviselőit:
Itt vannak az Európai Parlament új magyar képviselői
A 2019-es EP-választáson mandátumot szerzett képviselők listája.