Bár más országokban is drágultak az élelmiszerek, a külföldön élő magyaroknak korántsem kell annyit spórolniuk, mint az itthon élőknek.


„Arra megy el a nyugdíjam: élelmiszerre és rezsire” - nyilatkozta a Fókusznak egy magyar nyugdíjas asszony. A stáb külföldön élő magyarokat kérdezett meg arról, hogy más országokban mennyire érzik az energia- és élelmiszerárak emelkedését.

Mándity László 7 éve él Németországban, egy wellness-szállodában masszőrként és szaunamesterként dolgozik. Havi körülbelül 2000 euróból gazdálkodik, albérletet fizet, autót tart fent. Azt mondja, még mindig nem kell különösebben odafigyelnie arra, hogy mit vásárol. Nagyon régen spórolt.

„Nem volt olyan döbbenetes különbség, amire azt mondtam volna, hogy úristen, mi történt itt” - nyilatkozta. Nyáron ledöbbent a magyarországi árakon. Bár ott is magas, 20,7 százalékos lett decemberre az élelmiszer-infláció a januári 4,9-ről, ez még mindig csak a fele a magyarénak.

A tej átszámítva 280-350 forint, a toastkenyérért 581, a tejfölért 269 forintnyi összegért juthatunk hozzá. A tehéntúró mindössze 292 forint. A 10 darabos tojás sem drága, 386 forint, amennyi nálunk tavaly januárban volt.

Bene Kati férjével és kislányával lakik az olaszországi Ravennában. Ott is nőttek az élelmiszer-, az áram- és energiaárak, most már tudatosabban vásárol. Igyekszik 50 eurón belül költeni egy bevásárlás alatt.

A legolcsóbb tészta 500 grammos kiszerelésben átszámítva 277 forintba került, fele annyiba, mint nálunk. Míg tavaly januárban 3,6 százalék volt az élelmiszer-infláció Olaszországban, addig decemberre a 13,3 százalékra nőtt.

Zsuzsi 3 gyerekével és férjével 11 éve él Skóciában, a férje pizzafutárként dolgozik, ő pedig asszisztens. Azt mondja, nem nagyon nézi az árakat, még nem kell spórolniuk, nem is jönnének haza.

- mondta.

1 kiló fehér kenyér átszámítva 550 forint, a tojás darabja 84 forint. Az étolaj Skóciában 1210 forintba kerül, nálunk hatósági áras.

Mariann Las Vegasban él amerikai férjével, saját wellnessakadémiáján pilatesoktatókat képez. Elmondása szerint a drágulás leginkább a tojás árán érzékelhető, ami 49 százalékkal kerül többe, mivel ott épp madárinfluenza tizedeli a csirkeállományokat. Darabja egyébként átszámítva 270 forint. A legolcsóbb tej litere 550 forint, a fehér toastkenyér kilója 770 forint. Az Egyesült Államokban tavaly januárban 6,7 százalékos volt az élelmiszer-infláció, és decemberre csekély mértékben, 10,4 százalékra nőtt.

- nyilatkozta.

Az élelmiszer-infláció Mexikóban a januári 12 százalékról decemberre mindössze a 12,7 százalékot érte el.

A tej, kenyér, vaj, sajt, üdítő ára hasonló, mint nálunk. Az olajárak, az éttermi árak megdöbbentően alacsonyak. Idén biztos nem lesznek olcsóbbak az élelmiszerek, de Sándorfi Balázs gazdasági elemző most optimista.

„Az amerikai inflációban nagy beszakadás, 3 százalékos csökkenés van, szintén hajtűkanyar van a német inflációban, a 10 százalék visszalépett 8-ra” - mondta a Fókuszban.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!