Mianmar és Banglades határán a mai napig mintegy 720 ezer gyermek él menekülttáborokba zsúfolva. Sokan árván, vagy félárván maradtak, miután végignézték szüleik meggyilkolását. A rohingyák elleni brutális erőszakhullám 1,2 millió embert üldözött el lakóhelyéről, többségük a Washington DC méretű Cox Bazaar táborban küzd a mindennapi túlélésért.
"Több százezer ember - köztük rengeteg kiskorú - él itt kitéve az időjárás viszontagságainak, az éhségnek és a betegségeknek. Mivel oltásokat nem kaptak, egyetlen fertőzés is halálos járványt indíthat el" - mondta Parászka Boróka újságíró, aki a helyszínen találkozott az áldozatokkal. Ezek az emberek megjárták a poklok poklát: a szemtanúk felgyújtott falvakról, tűzbe dobott gyerekekről, megerőszakolt, megkínzott anyákról, tömeges gyilkosságokról szólnak.
"Ebben a konfliktusban az erőszak kimondottan a gyerekek és nők ellen irányult. Olyan brutalitásnak voltak a tanúi a rohingya gyerekek, amit senkinek sem szabadna átélnie" - mondta Mészáros Antónia, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója, aki a határ Mianmari oldalán járt egy rohingya táborban. Az otthon maradt gyerekek rácsok mögött, internáló táborokba zárva várják sorsuk alakulását. A rohingyák elleni véres kampány 2017-ben indult.
A nemzetközi szervezetek - köztük az UNICEF - elkeseredett küzdelmet folytatnak azért, hogy biztosítsák az alapvető életfeltételeket a táborokban élő gyerekek és családtagjaik számára. Az UNICEF egyik elsődleges feladata a higiénia, vagyis a kutak és a latrinák működtetése: napi 17 millió liter vízre van szüksége a táborlakóknak ahhoz, hogy a mindennapi élet biztosítható legyen, és csökkenjen a járványok, fertőzések kockázata. A helyszíni terepmunka eredménye például, hogy sikerült megakadályozni a kolera járvány kitörését. A gyermekbarát központok az alapvető oktatás biztosítják a gyerekek számára, valamint segítenek a traumák feldolgozásában. A legkisebb UNICEFnek adott adomány is a túlélés lehetőségért kínálja ezeknek a gyerekeknek, akik a történelem viharában kerültek borzalmasan kiszolgáltatott helyzetbe.
Segítek: https://unicef.hu/segitsunk-a-rohingya-gyerekeknek/