Fontos változás, hogy a csonthéjas és héjas kultúrájú gyümölcsök (például kajszi, őszibarack, cseresznye, meggy, dió, mogyoró, mandula) is bekerültek abba a körbe, melyek után a legbővebb, kilenc kockázatra fedezetet nyújtó "A" típusú biztosítási csomag köthető.
Ugyancsak kedvező, hogy a tavalyi évben 5 milliárd forintra megemelt éves támogatási keret összeg nagysága idén is megmarad.
A Groupama Biztosító 2018-as adatai szerint a legjellemzőbb kár még mindig a jégeső, a kifizetett szolgáltatások mintegy 90%-a növénybiztosításokhoz kapcsolódik.
A biztosító tapasztalatai szerint egyre gyakoribbak azok a károk, melyek a szélsőséges időjárási körülmények miatt következnek be, így koncentráltan idéznek elő a korábbi években megszokotthoz képest jóval nagyobb károkat.
Egyre gyakrabban okoz különösen nagy károkat az extrém erősségű szél vagy a hirtelen lehulló nagy mennyiségű csapadék.
"Az extrém intenzitású időjárási események miatt gyakran előfordul, hogy partnereink több tíz millió forintos kárt szenvednek el. Ezek az ország különböző részein a legkülönfélébb növénykultúrákat érintik. Több mint 20 millió forintos szolgáltatást fizettünk például szabolcsi almatermesztőnek, de hasonló volumenű kára volt egy Borsod-Abaúj-Zemplén megyei olajtök termelőnek is" - mondta Balázs András, a Groupama Biztosító vállalati vagyon- és felelősségbiztosítási főosztályvezetője.
A biztosító 2018-ban összességében több mint egymilliárd kárkifizetést teljesített. Elmondható, hogy továbbra is a lábon álló növényállományokat érintik leginkább a károk: az összes kárbejelentés háromnegyede, és a kifizetett szolgáltatás majdnem 90%-a növénybiztosításokhoz kapcsolódik. A legjellemzőbb kár még mindig a jégeső, több mint 1000 érkezett tavaly a biztosítótársasághoz.
Kiemelt fotó: MTI / Komka Péter