A külföldön történő mobilhasználat továbbra sem von maga után pluszköltségeket az Európai Unió területén, azonban néhány fontos tényezőre így is oda kell figyelni annak érdekében, hogy elkerüljük a kellemetlen meglepetéseket a nyaralás alatt. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) felhívása szerint a roamingrendelet szabályai ugyan átlátható módon védik az előfizetők pénzügyi érdekeit az Európai Unió területén, de a biztonsági mechanizmusok érvényesüléséhez a tudatos mobilhasználatra is szükség van.


A felhívás szerint a roamingrendelet szabályai csak az időszakos EU-s országokon belüli utazások esetén érvényesek, azaz amikor valamely EU-tagállamban nyaralunk vagy rövidebb ideig tartózkodunk. EU-s roaminghelyzetben akkor vagyunk, amikor egyik tagállamból egy másik tagállamba telefonálunk, pl. amikor a nyaralás helyszínéről hívjuk Magyarországon tartózkodó családtagjainkat vagy más EU-s országban tartózkodó barátunkat. Ilyen esetben a belföldi kiskereskedelmi áron felül semmilyen többletdíjat nem számíthatnak fel a szolgáltatók a mobilhívások kezdeményezéséért és fogadásáért, az SMS-üzenetek küldéséért és fogadásáért és az adatátviteli szolgáltatásokért sem.

Így az előfizetők a legtöbb esetben a belföldön megszokott árakon használhatják a mobiltelefon-szolgáltatásokat az Európai Unió egész területén, valamint Lichtensteinben, Norvégiában, Izlandon és Andorrában.

Amikor az előfizető másik EU-tagállam területére lép, a szolgáltatóknak SMS-üzenetben személyre szabott díjszabási tájékoztatást kell küldeniük, amely tartalmazza az aktuális roamingdíjakat. Ez a tájékoztatás lemondható, ezért érdemes utazás előtt ellenőrizni a meglétét, illetve igényelni, ha szükségünk van rá, továbbá meggyőződni arról, hogy az előfizetésen aktív-e a roamingszolgáltatás, mert előfordulhat, hogy annak aktiválását külön kérni kell a szolgáltatótól.

A roamingdíj számításának alapja mindig a hálózaton kívüli (azaz a más hálózatba irányuló) belföldi hívások díja. Ha az előfizető olyan díjcsomaggal rendelkezik, amellyel minden számot díjmentesen hív, akkor az külföldi nyaralás esetén is 0 Ft/perc díjat jelent. Ha viszont olyan a csomag, hogy csak a hálózaton belüli hívások díjmentesek, akkor annyiba fog kerülni a külföldről történő telefonálás, mint egy hálózaton kívüli telefonhívás.

A hívott fél számára ugyanúgy, mint belföldön, nem számítható fel díj a hívás fogadásáért.

Hasonló a helyzet adatforgalom esetén is: az előfizető a belföldi adatkeretét használhatja felár nélkül. Azonban korlátlan belföldi adatkeret vagy egy elegendően olcsó adatcsomag esetén a szolgáltatónak lehetősége van meghatározni egy bizonyos adatkeretet, azaz megszabni azt az adatmennyiséget, amelyet az előfizető felhasználhat roaminghelyzetben. A díjcsomag feltételei rögzítik, hogy az adott csomag esetében mekkora a roaminghelyzetben felhasználható adatkeret. A hírközlési hatóság javaslata, hogy az előfizetők ellenőrizzék ezeket a feltételeket az utazás előtt. A roamingadatkeret kimerülése esetén az előfizetők kiegészítő adatkeretet vásárolhatnak.

Az EU-n kívül minden más

Ha EU-n kívüli államba telefonálunk vagy nem EU-s tagállamba utazunk, még fontosabb az utazás előtti ellenőrzés, ugyanis ez már nem tartozik a szabályozott roaming körébe. Ezekben az esetekben tehát eltérő, az EU-s díjzónák díjaitól jóval magasabb díjszabás érvényesül. Mindig tájékozódjunk a használat díjairól és feltételeiről indulás előtt, ha EU-n kívüli országba utazunk. Törökország, Svájc, Nagy-Britannia népszerű úticélok, amik nem tartoznak az EU-zónába. Ez azonban nem zárja ki, hogy a szolgáltató üzleti megfontolásból EU-s díjszabás alapján biztosítsa a roamingot ezekben az országokban is, de ez nem kötelezettségük, így ezen országok tekintetében érdemes ellenőrizni a hatályos tarifákat.

Határ mellett, repülőn és hajón is vigyázni kell

Nem EU-tagállam határának közelében érdemes figyelni, hogy mobiltelefonunk ne váltson át a szomszédos ország hálózatára. Ez abban az esetben történhet meg, ha a telefont automatikus hálózatválasztásra állítottuk, és a külföldi hálózat térereje nagyobb, mint a hazai szolgáltatóé. Magyarországon érdemes óvatosnak lenni az ukrán és a szerb határ mentén, de fokozott figyelemmel kell lenni pl. a horvátországi nyaralások alkalmával is, nehogy a határ mentén akaratlanul szerb vagy bosnyák hálózatra csatlakozzunk. Ha ilyenkor a készüléken a háttérben internetigényes alkalmazások futnak, akkor is forgalmat generálhatnak, ha nem használjuk aktívan a telefont vagy a tabletet.

Egy időjárás-frissítés 50-60 kB adatforgalmat jelent, ami nagyságrendileg akár 9.500 forintba is kerülhet, pár perc Instagram-használat pedig akár 60 MB forgalmat is jelenthet, amely 100 ezer forint feletti összeget eredményezhet.

Ezt elkerülhetjük, ha mobiltelefonunkat kézi hálózatválasztásra állítjuk és magunk választjuk ki a megfelelő szolgáltatót. Ehhez a szolgáltatók honlapjain vagy ügyfélszolgálatán ellenőrizhetjük az adott országban szerződött partnerszolgáltatók listáját.

Az NMHH arra is figyelmeztet, hogy repülőn vagy hajón való utazások alkalmával előfordulhat, hogy műholdas forgalom keletkezik, amelynek két lényeges tulajdonsága a panaszok szerint, hogy jellemzően akaratlanul kapcsolódik rá a készülék, és a forgalmi díj kiugróan magas. Amennyiben hajón és repülőn útközben internet vagy telefon elérhetőséget észlelünk, ne használjuk, ezek ugyanis általában nem ingyenesek, sőt kiemelkedően magas díjazással járnak. Július 1-jétől a szolgáltatóknak díjmentes üzenetben kell tájékoztatni az előfizetőket, ha ilyen hálózatra csatlakoztak. Az előfizetők a készülék beállítása segítségével, illetve repülő üzemmódba kapcsolással manuálisan le tudják állítani, illetve tiltani az ilyen forgalmat.

Roamingkedvezmények

A hazai kedvezményeknek úgy kell működniük roaminghelyzetben, mint itthon, azaz a szolgáltatónak úgy kell elszámolniuk, érvényesíteniük azokat, mintha belföldön, hálózaton kívülre irányulóan venné igénybe az előfizető, de az aktuális feltételeket itt is hasznos ellenőrizni. A számlasokk elkerülése érdekében a szolgáltatók biztosítanak egy korlátot, amely legfeljebb 50 euró lehet. A korlát 80 százalékának elérésekor tájékoztatniuk kell az ügyfelet, majd a 100 százalék felhasználásakor korlátozzák a roamingszolgáltatást, amit az ügyfél kérésére természetesen továbbra is biztosíthatnak. A limitfunkció lemondható és újból kérhető, így utazás előtt ezt is érdemes ellenőrizni.

A szolgáltatók kínálhatnak a roamingszolgáltatásra ún. alternatív díjcsomagokat is. Ha az előfizető ilyet választ, akkor nem a szabályozott, hanem az alternatív díjcsomag feltételeinek megfelelően veheti igénybe a roamingszolgáltatást. Egy alternatív díjcsomag például attól lehet vonzó, hogy a szolgáltató belevesz nem EU-tagállamot is, és azokban az államokban is EU-s díjszabáson biztosítja a roamingszolgáltatást. Azonban ilyen díjcsomagot csak választani lehet, senki sem kerülhet véletlenül ilyen helyzetbe.

Összességében az NMHH javaslata az előfizetők számára: a külföldi utazás előtt érdemes a roamingszolgáltatás aktiválását ellenőrizni a szolgáltatónál, utazás közben pedig kerülni a véletlenszerű roaming- vagy műholdhasználatot, hogy a nyári utazásról valóban csak kellemes emlékek maradjanak meg.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!