Az alvás fontos része az életünknek, a megfelelő mennyiségű, minőségi alvás pedig nagyságrendekkel javíthatja a közérzetünket.


Csakhogy nem mindenki olyan szerencsés, hogy minden nap eleget aludjon, ugyanis rengeteg ember számára problémát jelent már maga az elalvás is. Ezért összegyűjtöttük, hogy melyek a legfontosabb trükkök, amelyek segíthetnek könnyebben elaludni.

Ne legyen túl meleg a hálószoba

A testünk hőmérséklete megváltozik alvás közben. A maghőmérsékletünk csökken, de a végtagjaink hőmérséklete emelkedik. Ha túl meleg van a szobában, akkor esetleg nehezebben tudunk elaludni is.

A környezet jó alváshoz szükséges ideális hőmérséklete egyénenként változó, de a hálószobánkat jellemzően 15 és 23 fok közé kellene temperálni.

Az is segíthet, ha lefekvés előtt veszünk egy forró fürdőt, mert ahogy a testünk a fürdés után lehűl, az jelet küldhet az agyunknak, hogy készen állunk az alvásra.

Használjuk a 4-7-8 módszert

A 4-7-8 módszer egy egyszerű, de hatékony eljárás arra, hogy megnyugodjunk és előkészüljünk az alváshoz. A módszer a stressz ellen is működik, pont ezért hasznos az alvás elősegítéséhez: minél nyugodtabbak vagyunk, annál könnyebben alszunk el.

Íme a lépések:

  • Tegyük a nyelvünk hegyét a felső fogsorunk mögé.
  • Lélegezzünk ki teljesen a szánkon keresztül és adjunk ki susogó hangot közben.
  • Csukjuk be a szánkat és lélegezzünk be az orrunkon, miközben fejben elszámolunk négyig.
  • Tartsuk bent a lélegzetünket, miközben fejben elszámolunk hétig.
  • Nyissunk ki a szánkat, ismételjük meg a sistergő hangot a nyelvünkkel, és közben számoljunk el nyolcig.
  • Ismételjük meg ezt legalább háromszor.

A technika segíthet megnyugodni a légzésen keresztül, és ezzel elvezet a gyorsabb alváshoz.

Ne aludjunk napközben

A felborult alvásritmus napközbeni fáradtsághoz vezethet, amelynek következménye, hogy napközben el szeretnénk aludni. Az ilyen szundikat viszont ésszerű elkerülni, ha vissza szeretnénk állítani az alvásunkat a megszokott menetrendbe.

A szundik időnként segíthetnek jobban teljesíteni napközben, de negatív hatással vannak az éjszakai alvásunkra. Persze ennek is vannak határai. A legrosszabb hatásúak a hosszú, napközbeni alvások.

Akik napközben két óránál többet, vagy a késő délutáni időszakban sokat alszanak, azoknál gyakoribb a rossz minőségű esti alvás.

Ha mindenképp napközben szeretnénk aludni, érdemes rövidebb ideig tennünk. A félórás úgynevezett "power nap"-ek, még segíthetnek is jól teljesíteni, és kevésbé vannak negatív hatással az esti elalvásra.

Szponzorált tartalom

A cikk a Phytotec Hungária támogatásával készült.

Kiemelt kép: iStock


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!