A japán nukleáris szabályozó hatóság engedélyezte, hogy a tengerbe engedjék a Fukusima atomerőműből származó vizet - közölte pénteken az ázsiai ország kormánya. A 2011-es atomkatasztrófa után a reaktorok hűtésére használt vizet hatalmas tartályokban tárolják az erőműben, amelyek összesen nagyjából 1,3 millió tonnát tesznek ki - írja a Reuters.


A szabályozó hatóságok biztonságosnak ítélte a víz kibocsátását, amely a kezelés után továbbra is kis mértékű tríciumot tartalmaz. A trícium a hidrogén radioaktív izotópja.

Mielőtt a vizet a tengerbe engednék, az erőművet üzemeltető Tokyo Power Electric Company-nál (Tepco) további hatósági ellenőrzéseket fognak tartani. A Tepco azt tervezi, hogy a szennyezett vizet megszűri, hogy a nehezen eltávolítható trícium mellett a többi káros izotópot is eltávolítsa. Ezt követően hígítást hajtanának végre, és csak ezután engednék le a tartályokban tárolt vizet a tengerbe.

Ha mindez megvan, tovább folytatódhat az erőmű leszerelése.

A terv kemény ellenállásba ütközött a régió halászegyesületeinek részéről, akik tartanak a potenciálisan veszélyt jelentő folyadkék kiengedésének megélhetésükre gyakorolt hatástól. A szomszédos országok, Kína, Dél-Korea és Tajvan szintén kételyüknek adtak hangot.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!