Musk szerint a ChatGPT rádöbbentette az embereket, milyen fejletté is vált a mesterséges intelligencia. A DeepMind közben szintet ugorva olyan mesterséges intelligenciát mutatott be, amely kitalálja, hogyan oldjon meg új feladatokat.
A mesterséges intelligencia sokáig olyan távoli dolognak tűnt, amivel a hétköznapi emberek nemigen találkoznak. A keresést forradalmasító ChatGPT azonban mindent megváltoztatott. A feltett kérdésekre kerek, egész mondatokban válaszoló mesterséges intelligencia látványosan demonstrálta, hogy már a közeljövőben teljesen átalakulhat az életünk. Sokan most döbbentek rá, hogy a hihetetlenül gyorsan fejlődő technológia következtében akár az állásuk is veszélybe kerülhet.
A világ egyik leggazdagabb embere, a Tesla, a SpaceX és a Twitter tulajdonosa szerint azonban még ennél is többről van szó. Elon Musk az Egyesült Arab Emirátusokban zajló nemzetközi kormányzati csúcstalálkozón arról beszélt,
Musk annak idején társalapítója volt az OpenAI-nak, annak az amerikai cégnek, amely kifejlesztette a ChatGPT-t. Igaz, 2018-ban távozott az OpenAI igazgatótanácsából , és jelenleg nem rendelkezik részesedéssel a cégben.
Dubaiban azt mondta, a mesterséges intelligencia „ígéretes technológia, ami nagyszerű képességekkel rendelkezik, de nagy veszéllyel is jár”. Úgy gondolja, a ChatGPT volt az, ami rádöbbentette az embereket, mekkora fejlődés ment végbe ezen a területen. Ez nem most történt, de eddig a legtöbb ember számára nem volt a technológiának elérhető felhasználói felülete. Most viszont bárki megtapasztalhatja, mire képes.
Musk szerint itt az ideje elgondolkodni azon, hogyan lehetne szabályozni ezt a területet. Míg ugyanis a közlekedést, a repülést vagy a gyógyszeripart egy sor biztonsági előírás szabályozza, a mesterséges intelligenciák fejlesztése nem áll semmiféle ellenőrzés alatt. „Pedig ez valójában nagyobb kockázatot jelent a társadalom számára, mint az autók, repülőgépek vagy az orvostudomány” - fogalmazott.
Jelenleg a mesterséges intelligencia-fejlesztés területén éles verseny folyik az Egyesült Államok és Kína között, de Amerikán belül is. A Google, a Microsoft és a Meta is gőzerővel fejleszt, miközben a tudósok egy része aggódik, nem csúszhat-e ki mindez az emberi kontroll alól.
Az aggodalmakat eddig némiképp csillapította, hogy a mesterséges intelligenciák mindig csak egy-egy területen teljesítettek jól, azon, amire a megerősített tanulási folyamat során „kiképezték” őket. A ChatGPT-t például arra tanították meg, hogy a GPT-3 nevű nagy nyelvi modellt felhasználva megértse az emberi nyelvet, és hatalmas mennyiségű adat alapján válaszokat generáljon. De a ChatGP nem tud autót vezetni vagy sakkozni. A működése tehát eleve korlátozott.
A DeepMind játékrobotja, a sakkozó vagy Go-játékot játszó AlphaZero is hiába tanulta meg a megerősített tanulási folyamat során a sakk és a Go szabályait, valamint azt, hogy miképp nyerjen meg egy játszmát. Egy új játékban a tanulási folyamatot teljesen elölről kellett volna kezdenie.
Az Adaptive Agent (AdA) nevű program jelenleg egy 3D-s virtuális világban létezik, amelyben a New Scientist szerint egy szeptillió számú feladatot tartalmaz. Ez a 10 negyvenkettedik hatványa, sokkal több, mint az univerzum megfigyelhető csillagainak száma.
Az AdA elődje az XLand nevű modell volt, amely már 2021-ben is több mint 700 ezer játékot tudott kezelni. Ezek között voltak olyan jól ismertek, mint amelyikben például egy zászlót kell elrejteni vagy megtalálni, de olyan elvontak is, amelyeket automatikusan generáltak, és csak a virtuális világban léteztek.
A DeepMind csapata ezt a mesterséges intelligenciát fejlesztette tovább. Az AdÁ-t több milliárdnyi, lassan emelkedő nehézségű feladaton képezték ki, úgy, hogy minden feladat megoldására 1-6 próbálkozást tehetett, függetlenül azok sikerétől.
Amikor a DeepMind fejlesztői egy 30-as feladatsoron tesztelték, amelyekre nem képezték ki, ugyanolyan gyorsan megoldotta, mint a kísérletben részt vevő száz ember. Sőt, olyan feladatokat is megoldott, amelyeket az emberek nem tudtak. Egy ezres feladatsornak pedig a 90%-át képes volt megoldani.
A modell az intelligencia néhány váratlan oldalát is megmutatta. Az olyan feladatoknál, amelyekben több résztvevő szerepelt, képes volt őket koordinálni és együttműködésre bírni. Ilyesmire eddig nemigen volt példa. Ez történt például az Overcooked nevű népszerű főzőjátékban, ahol az AdA segített a résztvevőknek a feladatok megoldásában. Ez a tulajdonság a DeepMind szerint hasznos lehet például egy humanoid robotnál, vagy egy önvezető autónál, amely azt tanulja, hogyan közlekedjen egy új környezetben.
Fejlesztői szerint az általános felkészültségű mesterséges intelligenciák a jövőben a valós világban is számos munkakört elláthatnak majd, olyanokat is, amelyekre eredetileg nem képezték ki őket. Megjelenésükkel azonban tovább gyengül az emberi kontroll. Bár a virtuális világ nagyon különbözik a valóságostól, azt senki sem tudja, mit tekintene megoldandó problémának egy olyan mesterséges intelligencia, amely a valódi világban működik.