A címeres poloskák Afrikából és Ázsiából kerültek Magyarországra, több mint tíz éve. A kutatók szerint az utóbbi időben már a pókok és egyes madarak is megfogják őket, de egy erős öblítővel kimosott ruhadarab is elterelheti őket az otthonunktól.


Elkészült a prototípusa annak a csapdának, amit az invazív poloskák ellen fejlesztettek ki - tudtuk meg a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének vezetőjétől. Az eszköz már engedélyezés alatt van, jövőre kerülhet a boltokba. Addig is marad a küzdelem a büdös rovarok ellen, amik ilyenkor megpróbálnak benyomulni az otthonaikba, hogy ott vészeljék át a telet. A kutatók szerint nem is érdemes kímélni őket: amit a lakásban, házban találunk, azt el kell pusztítani.

A címeres poloskák nem őshonos fajai több mint tíz éve jelentek meg, és Kontschán Jenő, az Agrártudományi Kutatóközpont igazgatója szerint az elmúlt pár évben mintha valamilyen egyensúlyi helyzet kezdene kialakulni, már nincsenek olyan nagy tömegben jelen, mint korábban.

„Egy-egy helyi megfigyelés nem ad okot arra, hogy azt gondoljuk, csökken vagy felszaporodik az állomány, de azért

- mondta a Növényvédelmi Intézet vezetője.

Hasonlóan látja Sár József, entomológus is, szerinte is évről-évre kevesebb van a rovarokból.

„Ezek az úgynevezett címeres poloskák nem őshonosak nálunk, mind bevándorló faj. A legtöbb, amivel találkozhatunk az a barna márványos poloska és a zöld vándorpoloska. Ezek ázsiai, illetve észak-afrikai fajok.

- mondta Sár József.

Szerinte Magyarország klímája egyre inkább szubmediterrán-mediterrán jelleget ölt, amit a hosszú, száraz ősz és a rövid, enyhe tél jellemez. Ez pedig tökéletesen megfelel a bevándorló poloskáknak, mert hasonlít az eredeti élőhelyükhöz. A rovarokból pedig azért is van ennyi, mert itt még nincs természetes ellenségük.

Ez azonban az elmúlt években megváltozhatott. Sár József úgy látja, azért is csökkenhetett az invazív poloskák száma, mert megfigyelése szerint a hálót szövő pókok már elejtik őket, és egyes énekes madár fajok is „ráfanyalodtak” a büdös rovarokra, megszokhatták az ízüket.

A poloskák tobzódása az első hidegebb éjszakáig fog tartani, ahogy bejön az első fagy, nagy részük el fog tűnni. Egy részük elpusztul, azonban azok az egyedek, amelyek megfelelő helyet találtak maguknak, ott áttelelhetnek.

- mondta Sár József.

Pontosan ezt használná ki az a csapda, amit 2018-ban kezdtek kifejleszteni az MTA növényvédelmi kutatói. Az eszköz ugyanis a jellegzetes telelőhelyeiket modellezi, így csalja el a kellemetlen rovarokat az otthonunktól.

„Ezt egy olyan doboznak kell elképzelni, amin van egy nyílás és van benne egy fűtőtest, ami olyan ideális hőmérsékletet hoz létre, ami tetszik a poloskáknak. Ezért behúzódnak és közben átmennek egy olyan részen, ami elöli őket. Ez történhet elektromossággal, mechanikailag, vagy akár kémiai úton is” - mondta Kontschán Jenő. Az agrártudományi központ igazgatójától azt is megtudtuk, hogy a doboz mérete nagyjából megegyezik egy A/4-es papírral, és a házak mellé érdemes majd kirakni.

mert azok kártétele a nyári hónapokban jelentkezik, akkor nem fognak behúzódni” - mondta Kontschán Jenő.

A prototípus engedélyeztetése folyamatban van, míg ebből termék lesz az időbe telik, és ez már nyilván nem is a kutatókon múlik. Kontschán Jenő szerint azonban, ha jól haladnak a dolgok, akár már jövőre megtalálhatjuk a boltok polcain a hatékony poloskacsapdát.

Addig pedig marad a küzdelem a rovarok ellen. Azonban az egyéni csatáinkat sem érdemes alábecsülni, és ebben a küzdelemben a szakértők szerint nincs helye a kíméletnek.

Amit mindkét szakértő javasolt, az egyszerűen a szúnyoghálók használata minden nyílászárón, így fizikailag megakadályozhatjuk, hogy a poloskák benyomuljanak. Ha a konyhakertet, a gyümölcseinket szeretnénk megvédeni a rovaroktól, akkor érdemes elültetni a közelükben egy áldozatnak szánt paradicsomot, mert a preferencia-vizsgálatok szerint a poloskák erre fognak ráugrani.

Jó módszer lehet az is, ha egy erős öblítővel kimossunk néhány nem használt ruhadarabot és kiterítjük. Ezekbe is nagyon szeretnek behúzódni a poloskák, így elterelhetjük a figyelmüket az otthonunkról.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!