A magas vérnyomással élőknek, vesebetegeknek és terhes nőknek már nem ajánlják a csapvíz fogyasztását Montevideóban. A palackozott víz ára és a kereslet az egekbe szökött.


Olyan súlyos az ivóvízhiány Uruguayban, hogy hétfőn „vízügyi vészhelyzetet” hirdetett a főváros területére az ország elnöke, írja a CNN.

A Paso Severino víztározó általában az ország lakosságának 60 százalékát látja el édesvízzel, most azonban soha nem látott vízszintcsökkenést mértek. A helyi média jelentései szerint ha nem történik valami, július elejére teljesen eltűnhet a víz a tározóból. A hatóságok drasztikus szabályozással próbálják kordában tartani a vízhiányt.

A montevideói csapvíz magas sótartalma miatt alapvetően ihatatlan, ezen felül a víznek magas a klorid-, nátrium- és trihalometán-tartalma is. Az emberek mellett az állatok is képtelenek a fogyasztására. A közüzemi vízszolgáltató (OSE) azonban felmentést kért az ivóvíz sótartalmára vonatkozó szokásos szabályok alól, és hetek óta keveri a Río de la Plata torkolatából származó sós vizet a Paso Severino édesvizével, hogy növeljék a készleteket.

A legtöbb ember számára mindez nem jelent egészségügyi kockázatot, mondta Karina Rando egy májusi sajtótájékoztatón. Az egészségügyi miniszter azonban felhívta a figyelmet arra, hogy a várandós nők és azok, akik magas vérnyomásban vagy vesebetegségben szenvednek, mértékkel fogyasszák, vagy akár teljesen kerüljék a csapvizet.

Lacalle Pou uruguayi elnök hétfőn azt mondta, hogy „a vízellátás biztosított”, de a víz klorid- és nátriumszintje „biztosan emelkedni fog”, ami az egészségügyi kritériumok alapján azt jelenti, hogy a víz már nem tekinthető ihatónak. A bejelentést követően a palackozott víz iránti kereslet az egekbe szökött Montevideóban és a szomszédos Canelones megyében: egy statisztika szerint az egy évvel korábbihoz képest 224 százalékos emelkedést mértek az eladásokban. Ezzel párhuzamosan a műanyaghulladék mennyisége is megugrott.

Sokan azonban nem engedhetik meg maguknak, hogy ásványvizet fogyasszanak, így számukra marad a sós csapvíz, miközben a kormány adómentességgel próbálja lejjebb nyomni a palackozott víz árát. Közben pedig új gátat építenek a San José folyón, ami megoldást jelenthet a krízisre.

A lakosságot felszólították, hogy ne öntözzék a kerteket, hagyjanak fel a kocsimosásssal, az olyan kulcsfontosságú intézményekbe, mint például a kórházak, tartálykocsival szállítják az ivóvizet.

A kialakult helyzet azért is megdöbbentő, mert Uruguaynak mindig is különleges kapcsolata volt a vízzel. Dél-Amerika egyik leggazdagabb országában a világon elsőként mondták ki 2004-ben egy alkotmánymódosítással, hogy a vízhez hozzáférés alapvető emberi jognak számít.

„Jobban fel kellett készülnünk az egyre kiszámíthatatlanabbá váló éghajlatra” – mondta a CNN-nek Daniel Panario. A Köztársasági Egyetem Ökológiai és Környezettudományi Intézetének igazgatója szerint a kormány csak most hajtja végre azokat az intézkedéseket, amiket a tudósok még februárban javasoltak. A tudósnak egy helyi gazda azt mondta, hogy mostanában nemcsak kevesebb, hanem „rosszabb” eső is esik, ami koncentráltabban esik, árvizeket okoz, majd hosszú aszályos időszakok következnek.

A megoldás, vagyis az eső azonban egyelőre nincs kilátásban a belátható jövőben. Az uruguayi főváros lakóinak marad az elmúlt száz év legrosszabb aszálya és a reménykedés, hogy egyszer csak jobbra fordul a helyzetük.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!