2019-ben az 1955-ben születettek igényelhetik az öregségi nyugdíjukat, vagyis akik már betöltötték a 64 éves nyugdíjkorhatárt. A nyugdíjkorhatár a jelenlegi szabályok szerint még kétszer emelkedik, és 2022-től kell a betöltött 65 év az öregségi nyugdíjhoz.
Persze akik ennél idősebbek, de még nem igényelték az öregségi nyugdíjukat, noha a feltételeit már megszerezték, bármikor kérhetik nyugdíjuk megállapítását.
2018. július 16-ától a nyugdíjigénylésnek már nem feltétele a biztosítási jogviszony megszüntetése, vagyis nem kell a munkavégzésre irányuló jogviszonyokat megszüntetni. És ez érvényes az idén nyugdíjba vonulókra is. Az öregségi nyugdíjnak így két feltétele maradt:
- a 64 éves korhatár betöltése (kivétel a nők 40-esek),
- az előírt szolgálati idő (résznyugdíjhoz legalább 15 év, teljes nyugdíjhoz legalább 20 év, a nők kedvezményes nyugdíjához legalább 40 év) megszerzése.
A nők 40 jogosultsági idő alapképlete:
- legalább 32 év keresőtevékenységgel szerzett szolgálati idő
- legfeljebb 8 év gyermekneveléssel szerzett szolgálati idő =
- legalább 40 évi jogosultsági idő.
Változás, hogy aki nyugdíj mellett tovább dolgozna, az után nem kell a munkáltatónak adóznia, és a fizetésből csak szja-t kell vonni, így olcsóbbak lesz az idősebbek foglalkoztatása, és többet kereshetnek a dolgozó nyugdíjasok:
Viszont aki a közszférában nyugdíjazása után is tovább dolgozna, annak továbbra is választani kell, mert egyszerre bért és nyugdíjat idén sem kaphat. Így a közalkalmazottak, köztisztviselők, kormánytisztviselők és hasonló közszolgálati jogviszonyban dolgozók a nyugdíjtörvényi változások ellenére is csak akkor igényelhetik a nyugdíjukat, ha a közszférás jogviszonyukat előzetesen megszüntették, hívta fel a figyelmet a nyugdíjguru.
Kiemelt kép: MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba