A magyar háztartások és magánszemélyek, elsősorban Németországból, Nagy-Britanniából, az Egyesült Államokból, Olaszországból és Ausztriából kaptak készpénzt, jellemzően kétszer nagyobb összegben, mint amennyit ők maguk ugyanilyen módon, elsősorban a környező kelet-európai országokba családtagjaik vagy ismerőseik számára küldtek - derült ki a MoneyGram nemzetközi személyközi pénzküldő szolgáltató partnere, a Corner Group, több mint 1000 magyar vonatkozású tranzakció adatait vizsgáló elemzéséből.

A magánszemélyek közötti nemzetközi készpénz átutalás és fogadás sokáig drága mulatság volt, hiszen a számláról számlára történő banki átutalások során, nagyságrendtől és devizanemtől függően, az összeg 10-15-20%-át is felszámolta a pénzintézet utalási, kezelési és átváltási költségként. A pénzküldő szolgáltatások esetében ezzel szemben - ahol a pénzösszeg nem a pénzt küldő és fogadó felek bankszámlái, hanem egy meghatározott díj ellenében a pénzküldő szolgáltató cég hálózatán belül, vagyis bankszámláktól függetlenül kerül utalásra - egy tranzakció, például 1000 Euró küldése esetében, mindössze 32 Euróba, vagyis az utalt összeg 3%-ába kerül.

MoneyGram-(1)_retus

„A pénzküldő szolgáltatások előnyét felismerte a magyar lakosság is. A MoneyGram rendszerén keresztül, ügyfeleink január 1. és szeptember 31. között, több tízezer Magyarországra irányuló, vagy innen induló tranzakció valósult meg, ami azt mutatja, hogy a lakosság egyre tudatosabban használja a közvetlen pénzküldést a magánszemélyek közötti nemzetközi készpénzforgalomban” – mondta Grábics Gábor, a MoneyGram magyar partnere, a Corner Group ügyvezető igazgatója.

A Magyarországra irányuló pénzküldések során, a felhasználók tranzakciónként átlagosan 92.355 forintot, vagy 527 Eurót, vagy 733 Dollárt küldtek haza családtagjaiknak. A tranzakciók 17%-a Németországból, 11%-a az Egyesült Királyságból, 10,5%-a az Egyesült Államokból, 6%-a Olaszországból, 5%-a pedig Ausztriából indították Magyarországra, de a 10 legjelentősebb küldő ország között szerepel még Hollandia, Románia, Franciaország és Svájc is. A tranzakciók 44%-a Budapestre, 10%-a Debrecenbe, 9%-a Pécsre, 8,5%-a Szegedre, 3%-a pedig Székesfehérvárra kedvezményezetteknek érkezett.

Jelentősen nőtt a Magyarországról közvetlenül külföldre küldött összegek értéke és a tranzakciók száma is.

A magyar magánszemélyek által külföldön élő családtagjaiknak vagy ismerőseiknek küldött összegek értéke pedig tranzakciónként, átlagosan 102.159 forint, vagy 681 Euró, vagy 853 Dollár volt. Az elküldött pénzösszegek 7,8%-át Romániában, 5%-át pedig Ukrajnában vették át a címzettek.

MoneyGram-(2)_retus

A MoneyGram pénzküldő szolgáltató felmérése szerint, a felhasználók 7%-a „végszükség esetén”, például egy-egy nem várt kiadás, egy váratlan orvosi kezelés költségének, a megemelkedett iskolai tandíj összegének, vagy egy adósság rendezése érdekében veszi igénybe a közvetlen pénzküldést.

A felhasználók 55%-a ezzel szemben rendszeres és gyakorlott pénzküldő vagy pénz fogadó és ilyen módon fedezi saját vagy családtagjainak megélhetési költségeit, közüzemi számláit, születésnapok vagy más különleges családi alkalmak költségeit, vagy a nagyobb fesztiválokon felmerülő kiadásait. A felhasználók fennmaradó 38%-a mind végszükség esetén, mind pedig rendszeresen használja a közvetlen pénzküldést.



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!