Péteken délelőtt, röviddel 11 óra után az orosz Aeroflot légitársaság egyik utasszállító gépe landolt Budapesten. Az Airbus 321-es a Flightradar adatai szerint a moszkvai seremetyevói repülőtérről indult, a teljesen üres fehérorosz légtéren, Lengyelországon és Szlovákián keresztül érkezett Ferihegyre.
Az Aeroflot-repülő magyarországi landolása azért meglepő, mert az orosz felségjelzésű gépeket az ukrajnai invázió miatt a múlt héten kitiltották az Európai Unió területéről. A tiltást először Lengyelország és Csehország vezette be, majd az egész unió lezárta a légterét, így jelenleg Magyarországra sem jöhetnek a polgári légitársaság gépei sem.
Az intézkedésre válaszul hétfőn Oroszország is hasonló lépést tett, és bejelentette, hogy a továbbiakban 36 ország repülőjáratait tiltja ki a területéről.
Az orosz gépek jelenleg kizárólag akkor repülhetnek be a magyar légtérbe, ha erre külön engedélyt kapnak.
A 24.hu megkereste a Külgazdasági és Külügyminisztériumot és Liszt Ferenc Repülőtér kommunikációs osztályát, hogy megtudjuk, ki adott engedélyt a gépnek és milyen céllal érkezett a repülő.
Frissítünk!
Az Airportal azt írja, "az Aeroflot rendkívüli engedéllyel repatriáciációs járatokat indított március 4-én pénteken Budapestre és a ciprusi Lárnakára. Az Európai Unió tagállamai által elrendelt tiltás a kivételek közé sorolja a speciális, eseti engedélyekkel rendelkező, humanitárius vagy repatriációs járatokat, az Aeroflot ezért kaphatott engedélyt a lengyel és szlovák légtér átrepülésére, valamint a budapesti le- és felszállásra". A járatra Moszkva felé kizárólag azok az orosz állampolgárok szállhatnak fel, akik olyan retúr jeggyel rendelkeznek bármely oroszországi légitársaság járatára, melynek Európába tartó szakaszát már felhasználták.
Azt is írják, az Ukrajnából Magyarországra átmenekült harmadik országbeli állampolgárok, első sorban indiai diákok számára az elmúlt és a következő napokban számos repatriációs járat közlekedik Ferihegyre, több ezer külföldi állampolgárt hazaszállítva.
Frissítés:
A külügy helyett az Innovációs és Technológiai Minisztérium kommunikációs főosztály válaszolt megkeresésünkre.
Közölték, hogy az Európai Unió tagállamai egységesen kitiltották ugyan légterükből az orosz légifuvarozókat, de ha a repülés célja ezt indokolja, a tilalom alól szűk körben felmentést adhatnak a tagállamok, például veszély- vagy kényszerhelyzetben, humanitárius repüléseknél. "A kérdéses repülőgép üresen érkezett, eseti hatósági engedély alapján orosz állampolgárokat szállít haza. Az ún. repatriáló járat Magyarország mellett másik két tagállam légterén is áthaladt, a felmentést a lengyel és szlovák hatóságok hasonlóképpen megadták."