Magyarország a kezdetektől fogva nem értette egyet a javaslattal, ugyanis a magyarországi szakértők szerint az korlátozná a kereskedelmet és rossz a fogyasztóknak.


Pénteken szavaznak a tagállamok arról, hogy a Kínában gyártott elektromos autókra védővámot vessen ki az EU – írja a HVG. A lépés visszavetné a kínai autóipart Európában, és remények szerint segítene az európai gyártóknak. Azonban több európai autógyártó is lobbizik a vámok ellen, mivel Kínában gyártanak.

Ursula von der Leyen már egy évvel ezelőtt jelezte, hogy az Európai Bizottság vizsgálatot indít a kínai elektromos autók piacra jutása kapcsán, hogy kiderítse: sérülnek-e az egyenlő versenyfeltételek.

A tervezett védővámok az európai cégek érdekeit védenék, de nem mindenki támogatja őket. A vámok mértéke a gyártó együttműködésétől függ: a Tesla esetében 7,8 százalék, a BYD-nél 17,4 százalék, a Geelynél 19,9 százalék, a SAIC-nál pedig 37,6 százalék lenne. Kína és a német autóipar felháborodott a terven. Kína azzal fenyegetőzik, hogy válaszlépésként vámokat vet ki európai termékekre, például a sertéshúsra, ami Spanyolországban nagy aggodalmat keltett.

A német álláspont is kritikus: bár Olaf Scholz kancellár szerint meg kell védeni az európai gazdaságot a tisztességtelen kereskedelemtől, a tartózkodásra hajlanak, ami erősítené az „igen” tábort.

A kínai kereskedelmi miniszter, Wentao Wang az utolsó pillanatig próbál egyeztetni az EU-val. Eközben Szijjártó Péter bejelentette, hogy Magyarország a javaslat ellen fog szavazni:

„A brüsszeli bürokraták arra készülnek, hogy a holnapi napon rituálisan legyilkolják az európai gazdaság jövőbeni versenyképességét."

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!