Az oszloptöredéket, amely egy ragadozómadár álarcát viselő 8. századi maja uralkodót ábrázol, hétfőn adták át Párizsban Guatemala franciaországi nagykövetének. Az 1300 éves régiség az 1960-as években tűnt el Piedras Negras híres guatemalai maja romvárosból. A műkincs 2019-ben bukkant fel Párizsban, amikor árverést tartottak Jean Aurance néhai műgyűjtő hagyatékából. Guatemala követelésére a sztélédarabot visszavonták az árverésről, majd az UNESCO közvetítésével tárgyalások kezdődtek Guatemala, Franciaország és az özvegy, Manichak Aurance (a fenti képen jobbra) között. A régészek a 19. század végén helyszíni fotót készítettek, így Guatemala bizonyítani tudta, hogy a faragványt a kifosztott Piedas Negrasból lopták el, írja az MTI.
Az örökös végül úgy döntött, hogy a guatemalaiaknak becses régészeti leletet önként visszaszolgáltatja a közép-amerikai országnak. Manichak Aurance azt mondta, hogy a töredéket az 1960-as években vásárolták a férjével egy párizsi műkereskedőtől, és fogalmuk sem volt arról, hogy lopott műkincsről van szó. A maja sztélétöredék visszaadása azt jelzi, hogy a fosztogatásból származó ősi kulturális javak visszaadásának irányába tolódik el a nemzetközi környezet - mondta a hétfői párizsi ceremónián Audrey Azoulay, az UNESCO főtitkára (a képen balra). A hazájához visszakerült töredéket a guatemalaivárosi Nemzeti Régészeti és Néprajzi Múzeumban állítják ki. A faragványon látható király - az utolsó maja uralkodódinasztia egyik tagja - 729-ben lépett trónra.
Dominique Michelet, a maja kultúra szakértője szerint a töredék nemcsak szobrászati remekmű, hanem fontos történelmi dokumentum is, amely információkkal szolgál az 1300 évvel ezelőtti történésekről. Franciso R. Gross Hernandez guatemalai nagykövet (a képen középen) megköszönte az UNESCO-nak a közvetítést, de hangsúlyozta, hogy sok még a tennivaló, mert Guatemala eddig mindössze öt százalékát kapta vissza a visszakövetelt műkincseknek.