Elfogadta a lúgos doktor alkotmányjogi panaszát az Alkotmánybíróság, így újra a Kúria kerülhet a volt barátnőjét lúggal leöntő orvos büntetőügye - írja az MTI.

Bene Krisztiánt életveszélyt okozó testi sértés és más bűncselekmények miatt 11 év fegyházban letöltendő börtönbüntetésre ítélt a Kúria, mert orvosi esküjét megszegve brutálisan megcsonkította és maradandó károsodást okozott volt barátnőjének, Renner Erikának.

Korábbi cikkünkben megírtuk: Bene azért nyújtott be alkotmányjogi panaszt, mert jogi képviselete szerint alkotmányellenes a Kúria hivatkozása és ítélete. Kérte, hogy semmisítsék meg az ügyét, és tárgyalják újra azt harmadfokon. A beadványozó indoklása szerint Bene Krisztiánt megfosztották az érdemi felülvizsgálat jogától. Benéék szerint a régi törvény nem adott lehetőséget arra, hogy harmadfokon a másodfokú tényállást vizsgálják, ezért csak a büntetés kiszabásáról dönthettek. Viszont épp ekkor lépett érvénybe az új törvény, ami ezt engedte volna már.

Alkotmányjogi panaszt nyújtott be a lúgos orvos

Azt akarja, hogy újratárgyalják az ügyét.

Úgy tűnik, a fenti érvet elfogadhatta az Ab. A testület kedden kiadott közleménye szerint alaptörvény-ellenes a büntetőeljárási törvény (be.) egyik átmeneti rendelkezése, ezért azt a testület megsemmisítette.

Azt írták:

a bírósági eljárás alatt megváltozott szabályok kizárták az indítványozó által már benyújtott, az előző be. által megengedett másodfellebbezés, a másodfokú döntés elleni rendes jogorvoslat elbírálását ebben a konkrét ügyben.

Az Ab szerint ugyanis alaptörvény-ellenes az új be. átmeneti rendelkezése, amely lehetővé teszi a korábban még jogszerűen előterjesztett fellebbezés elbírálásának részbeni mellőzését, és emiatt elrendelte a jogerős döntéssel lezárt eljárás felülvizsgálatát.

Mindez azonban nem értelmezhető a bírói döntések érdemi részére, az indítványozó bűnösségére vonatkozó állásfoglalásként, nem következik belőle, hogy a kiszabott büntetést csökkenteni vagy akár mellőzni kellene - emelték ki.

Az Ab a jogerős ítéletet érdemben nem vizsgálhatta, az alkotmányjogi panaszt ebben a vonatkozásban visszautasította.

A panasz ugyanis az ítéleti tényállást vitatta, a bizonyítási eljárást kifogásolta, ezek vizsgálata pedig az adott ügyben eljáró bíróságok, végső soron a Kúria feladata - közölte az Ab.

Kiemelt kép: Fülöp Dániel /24.hu


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!