Hi Csian-küi kínai genetikus egy YouTube-videóban tudatta Lulu és Nana világrajöttét. Ez csupán a fantázianevük, hogy megvédjék valóságos kilétüket. A DNS-eket a Crispr génsebészeti eljárással módosították, hogy ezáltal ellenállóbbá tegyék őket számos betegség, köztük a HIV-vírussal szemben, amellyel apjuk fertőzött - derült ki a felvételből.
Független tudományos források mindeddig nem erősítették meg a hírt. Ha valóban igaznak bizonyul, akkor mindenképpen súlyos etikai problémákat vet fel és vég nélküli vitákat válthat ki szakmai körökben.
A felháborodás már így is fellángolt – írja a Daily Mail.
Dr. Kathy Niakan brit tudós felelőtlennek és etikátlannak, Julian Savulescu oxfordi professzor „szörnyűnek” nevezte a kínai kísérletet, és azzal vádolta a kínai kutatókat, hogy „genetikai orosz rulettet” játszanak egészséges csecsemőkkel.
Több tudós is átnézte azoknak a kísérleteknek az anyagát, amelyet Hi az AP hírügynökség rendelkezésre bocsátott, és megállapították, hogy ezek elégtelenek a kockázatok kizárására, és így az állítólagos cél, a HIV-fertőzés megakadályozása sem biztos. „Csak bizonyos sejteket módosítottak, és az olyan, mintha nem módosítottak volna semmit” – jelentette ki George Church, a Harvard neves genetikusa, aki ugyanakkor indokoltnak tartotta magát a célkitűzést. Kiran Musunuru, a pennsylvaniai egyetem génmódosítási szakerője szerint az emberi lényeken való kísérletezés erkölcsi és etikai szempontból védhetetlen. Dr. Eric Topol, a kaliforniai Scripps kutatóintézet vezetője „túlságosan korainak” tartja az ilyen kísérleteket, hiszen itt nem kevesebbről van szó, mint az embert működtető utasításokba való beavatkozásról.
Többen olyan nemzetközi egyezmény bevezetését szorgalmazták, amely szigorúan szabályozza az embriókutatást, hogy a jövőben ne kerülhessen sor ilyen kísérletekre.
Az emberi génmódosítás tilos Nagy-Britanniában, az Egyesült Államokban és számos más országban is, elsősorban azért, mert egyelőre nagyon keveset tudnak a kutatók az eljárás hosszútávú hatásairól a gyermekek mentális és fizikai egészségét illetően. Ugyancsak felmérhetetlen annak a kockázata, hogy a módosított DNS miféle mutációkat okoz a következő nemzedékeknél.