Moldován András erősen kritizálta cápatársait, Orbók Ilonát meg is bántotta kicsit, amikor alpárinak nevezte az ajánlatát, de végül ő maga is befektetéssel zárta az adást.


Ahogy egy hete utaltam rá, idén vetésforgóban szerepeltetik a befektetőket. Így a második adásban Lakatos István és Orbók Ilona ült be a már unalomig ismert alap hármas, Balogh Levente, Balogh Péter és Mándoki András mellé.

Na de térjünk is rá a lényegre, hiszen a műsor egyik nagy erénye, hogy időhúzó szócséplés helyett a cápák bemutatása után már jön is az első delikvens. A budapesti Varga László közgazdász egy gasztronómiával kapcsolatos vállalkozással érkezett a műsorba. Ars poetikája, hogy mindenki érezze jól magát.

A gasztronómiához való viszonyát úgy határozza meg, hogy szeret enni. Ahogy Lilu éles szemmel rámutatott az elgondolás gyengeségére: attól, hogy az ember szeret enni, még nem feltétlenül ért a gasztronómiához, de delikvensünket ez nem rettentette vissza.

Varga László a Húsleves és társai vállalkozás megálmodója. Elvitelre készítenek olyan ételeket, amelyeknek az íze – ígéretük szerint – olyan, mint otthon.

Ahogy sejthető a névből, húslevessel kezdték, de mára lehet kapni bablevest, csirkepörköltet vagy palacsintákat is. A cápáknak nagyon ízlett a marhahúsleves, viszont amikor László 8% üzletrészért 40 milliót kért egy akkora konyha létrehozására, ami el tudja látni a fővárost, kicsit elkomorodtak.

László gyengesége, hogy miközben a számok és az excel szerelmesének aposztrofálja magát – tanított is néhány évig a Corvinuson –, nagyon nehezen tudták kihúzni belőle a számokat, és a számítás sem volt mindig meggyőző.

A cápák arra jutottak, hogy nem éri meg saját kiszállítást szervezni, és egymás után kiszálltak. Kivéve Lakatos Istvánt, aki 4 millió forintot kínált a 8% üzletrészért, és egy 36 milliós hitelkeretet, viszont megrendelésenként 250Ft royaltyt is kért. László hitelt nem szeretett volna felvenni, ezért nem fogadta el az ajánlatot. Balogh Levente azzal bocsátotta útjára a közgazdászt, hogy csinálja meg, amit megálmodott, és jöjjön vissza egy év múlva.

A szimpatikus fiatal pár, Molli és Dávid személyre szabott, egyedi tervezésű képeket készítenek bármilyen alkalomra. 2022 nyarán jelentek meg a visszahallgatható személyes üzeneteket rejtő hangos képekkel. Alkalmazás letöltése nélkül csak hozzá kell érinteni az okostelefont a képhez, hogy meghallgathassuk az üzeneteket.

7 millió forintot kértek, 10%-os részesedésért cserébe. A cápák azonban hamar rámutattak, hogy a cég valójában mínuszos. Hiába lett 1,5 millió forintos profitjuk, de ebben nincs benne a munkabérük, hiszen elárulták, hogy egyébként IT-sként dolgoznak, nem a képekből élnek.

A befektetőket ugyanakkor nagyon megragadta Molli és Dávid személyisége, lelkesedése. Moldován Andrásnak annyira szimpatikusak voltak, hogy közölte, ha valamelyik kollégája társul vele, ketten odaadják a 7 milliót. Meg is győzte Orbók Ilonát: 20-20%-ot kértek a befektetésért. A fiatalok némi bizonytalankodás után nem fogadták el az ajánlatot. Moldován András megállapította, hogy egy vállalkozó életében néha csak fél pillanat van dönteni, de „ez a vonat elment”.

Miközben néztem az adást, arra gondoltam, hogy Varga László ajánlat nélkül is jól járt, hiszen ha más nem, ingyen reklámozta a Húsleves és társait az RTL-en. Molliék is ingyen reklámozták a vállalkozásukat, viszont azt, amit ők csinálnak, akár holnap meg tudja csinálni nélkülük egy olyan vállalkozó, aki jobb helyzetben van náluk, mert van például saját nyomdája.

A harmadik jelentkező Gecse Márton volt. Édesapjával közös cégük disztribútorként forgalmaz ázsiai gyártmányú robotokat Magyarországon, Dubaiban és Németországban.

A konkrét ajánlat, amivel jött, egy olyan rendszer kifejlesztése, amely abból a felismerésből született, hogy Magyarország akkumulátor-nagyhatalommá válik. Kidolgoztak egy olyan kontrolt, amelyben az automatizált rendszer érzékeli, ha egy akkumulátor a raktárban ütést kap, instabillá válik, gyorsan kezd melegendi, és tűzveszélyesé válik.

A robot azonnal izolálja a gyanús akkumulátort, ezáltal megelőzve egy esetleges raktértűz kialakulását. Márton 300 millió forintot kért 10% tulajdonrészért az egész cégből, tehát a befektető a már meglévő tevékenységekből is profitálhat.

Miután kiderült, hogy Gecse Márton édesapjának egy 6 cégből álló cégcsaládja van, amiből a robotos biznisz csak egy, Lakatos István bejelentkezett 50%-ra az egész cégből.

Balogh Levente hajlandó volt megadni a 300 milliót 20%-ért, ami minden idők legnagyobb ajánlata a Cápák közöttben. Orbók Ilona 15%-ot kért a teljes cégből, osztalékelsőbséggel.

Ezen a ponton a cápák kicsit összevesztek, mert Moldován András úgy gondolta, Balogh Leventéé ajánlat, a többi fikció.

Márton végül felhívta apukáját és azzal tért vissza, hogy a teljes cégből részesedés vásárlás nem lehetetlen, de az egy hosszabb, négyszemközti beszélgetés tárgya lesz. Levente ajánlatát viszont el tudják fogadni, így megköttetett az üzlet.

Sebestyén Ádám és Birizdó Ádám egy munkaközvetítő applikációval érkeztek. Az elgondolás lényege, hogy az applikáción keresztül a vállalkozások könnyen találhatnak alkalmi munkaerőt. A főbb lefedett területek a logisztika, a vendéglátás és a kiskereskedelem. Ádám és Ádám két színész segítségével a gyakorlatban is szemléltette a működést.

Nemzetközi operációt szeretnének kiépíteni, amihez nagyobb befektetői kört vonnának be. A cápáktól 65 millió forintot kértek 4%-ért. Sok számolgatás és filózás után Moldován András 5%-ért kínált 32,5 milliót, amit Balogh Petya is tartott azzal, hogy most nem belőlük kell alkudni, hanem a már meglévő befektetőkből. Az Ádámok végül is elfogadták az ajánlatot.

A Cápák közöttről mindig Kállai István híres jelenete jut eszembe, amiben Márkus László azzal kínozza Almási Évát, hogy „mi került ezen a fotelon 7200 forintba”?

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!