Sir David Attenborough, a világ leghíresebb vadvilági történetmesélője úgy hiszi, hogy a folyamatosan ismételgetett figyelmeztetések arról, hogy az emberi pusztítás mennyire káros a természetes élővilágra, nem feltétlenül hatnak célravezetően a nézőkre. Ezen gondolata ismét újraélesztheti a vitát arról, hogy egy igazán jó természetfilm elsődleges küldetése vajon a szórakoztatás, vagy a nevelés kell-e, hogy legyen?
A nagy sikerű Kék bolygó II. és a Bolygónk, a Föld II. után november 11-én érkezik legújabb, ötrészes dokumentumfilm-sorozata, a Dynasties, melynek kapcsán Attenborough megfogalmazta, hogy:
"Habár az élőhelyek elvesztésének súlya, a klímaváltozás és környezetszennyezés hatása mindenhol egyértelmű, ugyanakkor a vészharang túl gyakori kongatása kontraproduktív lehet."
Attenborough úgy véli, a lényeg nem azon van, hogy nyíltan kampányoljanak. "Állampolgárokként valamennyiünknek van felelőssége a témában, ám a mi elsődleges feladatunk egy olyan sorozatot alkotni, amely megragadó, szavahihető és valami fontosról szól - és azt meséli el annak teljes valójában. Ezek nem ökológiai, nem prozelitizáló és nem is riogató sorozatok, hanem a természetfilmek új generációi."
A céljuk pedig az, hogy a nézőknek betekintést nyújtsanak a vadon élő állatok életébe, ami aztán ösztönözni fogja őket arra, hogy jobban magukénak érezzék azok sorsát.
"Azt akarod, hogy az emberek megértsék a természet csodáját. Hogyha elkezdik értékelni azt, akkor törődni is fognak vele és akkor kezdődhet el a második küldetésed - azaz, hogy érdeklődővé tedd őket. Így nagyobb valószínűséggel válnak aktívvá és gondoskodóvá a bolygó és annak élővilága ügyében.
Forrás: The Guardian