Ma már teljesen természetes, hogy egy sor fizetni valót bankkártyával intézel, és vásárlásánál már rutinból ütöd be a PIN-kódodat. De mióta használunk bankkártyát? Mióta létezik a PIN-kód? És milyen legenda fűződik a PIN-kódhoz?
Az első ATM-et, vagyis bankjegykiadó automatát a hatvanas években, Londonban állították fel. A berendezés feltalálója, a skót John Shepherd-Barron a Barclays bankkal kötött szerződést a gép fejlesztéséről és gyártásáról. Az első ember pedig, aki pénzt vett ki az automatából 1967. június 27-én, Reg Varney angol színész volt (a magyarok talán A buszon című filmből és tévésorozatból ismerik).
Miután az automata hibáit kijavították, viszonylag hamar elterjedt a használatuk. Az Automated Teller Machine, vagyis ATM olyan elektromechanikus berendezés, amely lehetővé teszi a kártya használójának, hogy bankszámlájáról pénzt vegyen fel, vagy olyan szolgáltatásokat vegyen igénybe, mint egyenleglekérdezés, készpénz befizetés stb.
John Shepherd-Barron még 1965-ben találta ki a bankjegykiadó-automatát, miután túl későn ért bankjához, hogy pénzt vegyen fel.
A berendezés alapötletét egyébként egy csokoládéautomata szolgáltatta. Shepherd-Barron pedig arra gondolt, hogy miért ne lehetne pénzt is felvenni automatából. Ötletét a Barclays Bank akkori vezetői elé terjesztette, és két évvel később fel is állították az első működő ATM-et.
Mivel akkor még nem léteztek a mai értelemben vett bankkártyák, illetve mágnescsíkos kártyák (Magyarországon 1989-ben a Dunabank adott ki először kártyát, Dunakártya néven),
ezekhez az első bankautomatákhoz csekkeket használtak.
A csekkek anyaga enyhén radioaktív voltak, hogy a gép képes legyen felismerni őket. Az azonosításhoz pedig egy speciális, a kártyabirtokost azonosító számsort kellett használni.
Shepherd-Barronnak a hatjegyű katonai azonosítójáról jutott eszébe az ötlet, hogy a pénzfelvételhez is ehhez hasonló azonosítószámot használjanak.
A kódhoz tesztalanyként a feleségét kérdezte meg, hogy szerinte hány számjegyet lehet könnyen megjegyezni, ő pedig azt mondta, négynél többet biztosan nem.
A feltaláló ezért megváltoztatta az eredeti terveket, és az első ATM termináljába már 4 számjegyet kellett ütni.
Az egyik legelterjedtebb kamuhír pedig a PIN-kódokkal kapcsolatban az, hogy "ha egy rabló arra kényszerítene, hogy ATM-ből pénzt vegyél ki, értesítheted a rendőrséget, ha a PIN kódodat fordítva adod meg". Ez nem igaz, csupán annyi történik, hogy a gép jelezni fogja neked, hogy hibás a PIN-kód...