Brit kutatók sikerrel azonosítottak 17 olyan gént, amik radikálisan megemelik a prosztatarák kialakulásának esélyét. A tudomány eddig csak 6 ilyen génről tudott, így most már összesen 23-mal lehet számolni, amelyeknek jó része kimutatható egy egyszerű vérteszttel is - írja a Daily Mail.

A londoni Rákkutató Intézet munkatársai kiderítették, hogy a mutációkat hordozó férfiaknak háromszor nagyobb az esélyük arra, hogy kialakuljon bennük a prosztata káros elváltozása, mint azoknak, akik nem rendelkeznek ezekkel a génekkel.

Sőt, egy-egy mutációegyüttes akár tízszeresére is emelheti a kockázatot.

A kutatók azt remélik, hogy a közeljövőben olyan DNS-teszteket végeznek majd fiatal férfiakon, amely ki tudja mutatni ezeket a mutációkat, és a nagyobb kockázattal rendelkezőket folyamatosan lehet majd megfigyelni, és ezzel a gyógyulási esélyeket megsokszorozni. Ha egy betegnél már kialakult a rák, akkor egy hasonló teszt meg tudná mondani, pontosan mennyire agresszív, ezzel személyre szóló kezelés lehetőségét nyújtva.

Firenze, 2010. július 30. 2010. július 30-án közreadott kép, amelyen Dr. Paolo MACCHIARINI (b) és sebészcsoportja légcsövet ültet át egy rákos betegbe a firenzei AOU Careggi kórházban. A transzplantációt egy új, a sebészetet és a biotechnológiát ötvözõ eljárással végezték el, amelyben a beteg õssejtjeit alkalmazzák. A teljesen lecsupaszított új szervbe a mûtét elõtt juttatnak õssejteket, és azok két-három hónap alatt új szövetekkel borítják be a transzplantátumot, így szinte egy teljesen új, de a beteg szervezetével biológiailag rokon légcsõ jön létre, ez pedig feleslegessé teszi a kilökõdést gátló gyógyszerek szedését. A légcsõ az új szövetek kialakulásáig is mûködõképes. A kórház sebészei egy 31 éves cseh és egy 19 éves brit daganatos nõi betegbe ültettek új légcsövet július 3-án és 13-án, és már mindkét páciens távozott a gyógyintézménybõl. (MTI/EPA/Carlo Ferraro)
Fotó: MTI/EPA/Carlo Ferraro

Az egyetlen jelenlegi prosztatarák-teszt a piacon nem túl megbízható, pedig az Egyesült Királyságban minden évben 47 ezer férfit diagnosztizálnak a problémával. Közülük 11800 nem is éli túl a betegséget.

Az intézet kutatói megállapították, hogy azok a betegek, akik a 23-ból egy bizonyos négy mutációval rendelkeznek, tizenegyszer nagyobb eséllyel kapnak agresszív tumort, mint azok, akiknek nincsenek meg ezek a mutációik. Az egyik génmutációval az agresszív daganat kialakulásának esélye meghetvenszereződik.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!