A magyar mentőcsapatok eddig 17 túlélőt mentettek ki a romok alól, és 29 halottat hoztak felszínre, valamint több állatot is kimenekítettek.


Megrendítő posztban számol be az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság a törökországi földrengés túlélői utáni kutatásról, melyben a magyar szakemberek is részt vesznek. Mint írják: nem adják fel a reményt.

Az Antakya városában lévő, hátfalára dőlt szállodába, és a környező, itt-ott még lángoló épületekbe egyre nehezebben tudnak még a legtapasztaltabb szakemberek is behatolni. A HUNOR mentőcsapata az erőgépek, markolók és betontörők által feltárt területen dolgozik, olykor maguk által készített eszközökkel.

A két részre osztott csapat, az Alfa és a Bravo tagjai jól vannak, éjszakára sem állnak le a kutatással.

A beszámoló szerint csak lassan tudnak haladni az erőgépekkel is, huszonnégy óra alatt pár tíz métert tárnak fel. Még mindig rengeteg, szinte áthatolhatatlan mennyiségű a törmelék. A magyarok maguk gyártotta, vizes ballonokból kialakított vödrökkel merik azt, így tudnak igen lassan, de centiméterről centiméterre haladni.

Gondot okoz, hogy többnyire nincs áram és víz sem.

A török mentőcsapatok is kérik a magyarok szakmai segítségét, az is előfordult, hogy az általuk mért adatokat is felülvizsgáltatták a magyar csapat műszereivel. A HUNOR aggregátora az orvosok munkáját is segíti, ezekkel melegítik az infúziót.

Az egyik legnagyobb gond az üzemanyag pótlása. Ezért a helyiek a roncsautókból szívják le a benzint, így segítik a csapatokat. De kávét, élelmet és takarókat is visznek a mentőcsapatoknak, így fejezve ki hálájukat a segítségért.

A HUNOR a TEK, az Országos Mentőszolgálat és a Magyar Honvédség orvosaival, valamint a kint dolgozó többi magyar és külföldi önkéntes csapattal vállvetve küzd a túlélőkért. A város lakói mindeközben türelmesen várakoznak a kutatási területen kívül” - írják a közleményben.

„A hátfalára borult szállodában lévő liftakna járható maradt, de annak feltárása nagyon veszélyes, ugyanis az utórengések miatt folyamatosan mozgásban vannak a romok. Itt a keresőkutyák jelzéseit követik, de a szűk rések feltárása és a nehéz elemek eltávolítása hosszabb időt vesz igénybe.

A HUNOR hivatásos tűzoltói minden eszközt felhasználnak, ami a rendelkezésükre áll, gyártottak már hosszabbítót és elosztót is a romok között fellelhető anyagokból. Saját épségükre fokozottan ügyelnek, a két csapat alegységvezetője arról számolt be, hogy töretlen a munkabírásuk, de figyelnek arra, hogy kellő pihenőidő is jusson mindenkinek” - áll a Facebookon közzétett beszámolóban, amelyhez képeket is csatoltak.


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!