A veszedelmes terület a Nápolyi-öböl egyik legfestőibb részén, Pozzuoli oldalában fekszik, egyes részei, köztük a Solfatara-kráter, ma a kisváros legnagyobb turistalátványosságának számítanak. Még a „nyugalmi állapotban” is van valami rémisztő, a szinte törékeny talajjal, amelyből az emberek léptei nyomán is kénes gázok törnek fel, vagy azzal a forró lávatóval, amelyet a helyi hatóságok már régóta elkerítettek, ennek ellenére tavaly ősszel egy három tagú család lelte szörnyű halálát benne.
Most a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a szupervulkán, amely összesen 24 kráterből áll, nagy mennyiségű magmát halmozott fel és egy meg nem határozható jövőben kitörésre készül. Bár ez a vészjelzés aligha várható rövid időn belül, tény, hogy az elmúlt 60 évben a vulkán egyre nyugtalanabbá vált.
Ha a kataklizma bekövetkezik, olyan méretű lesz, mint a Vezúv kitörése Kr.u 79-ben, amikor elpusztította Pompeit és Herculaneumot – írta a Daily Mail .
A Campi Flegrei utoljára 1538-ban tört ki, de a tudósok szerint képes egy olyan szuperkolosszális robbanásra, mint amilyent 40 ezer évvel ezelőtt produkált és amelynek geológiai bizonyítékai vannak. Egy ilyen természeti katasztrófa súlyos rombolást végezne egész Európában.
A legveszélyeztetettebbek természetesen az a mintegy másfél millió ember lenne, akik a kráteregyüttes körül élnek.
A veszélyt fokozza, mint arra egy svájci kutatócsoport kő- és ásványmintákból következtetett, hogy a 16. századi kitörés óta jelentősen megváltozott a magma hőmérséklete és víztartalma. Az 1950-es évek óta három nagyobb nyugtalansági periódusa volt a Campi Flegreinek, és korábban ezeket a felszín alatt több kilométer mélyen vándorló magma mozgásának tulajdonították. A vulkanológusok szerint az az egyik legnagyobb probléma a veszély nagyságának felmérésében, hogy nem tudják követni a magma útjait 4-5 km-nél mélyebben.
.