Jeff Bezos és Jurij Milner milliárdosok állítólag egy induló biotechnológiai céget finanszíroznak, amelynek célja, hogy felfedezzék az öregedés visszafordításának módját - írja a Daily Mail.
Az Altos Labs névre keresztelt vállalatot az év elején jegyezték be az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban, és a cég azóta legalább 270 millió dollárt (több mint 79 milliárd forintot) gyűjtött össze, hogy megvizsgálja a sejtek átprogramozására szolgáló technológia lehetőségeit az idő visszaforgatására az állatokban - és potenciálisan az emberekben is.
Bár az Altosról egyelőre keveset tudni, a korai munkaerő-felvételek már utalnak arra, hogy a laboratórium milyen öregedésgátló technikákkal foglalkozhat.
Közéjük tartozik Dr. Shinya Yamanaka, aki úttörő szerepet játszott a sejtek újraprogramozásának kutatásában, és ezért a kutatásért 2012-ben Nobel-díjat kapott. Ő azt fedezte fel, hogy mindössze négy specifikus fehérjét kell a sejtekhez hozzáadni, hogy azok visszaalakuljanak egy olyan korábbi állapotba, amely az új állati élet építőköveit alkotó embrionális őssejtek tulajdonságaival rendelkezik.
Az MIT Technology Review szerint - amely beszámolt az Altos megalakulásáról - a majom- és emberi embriók keverésével kapcsolatos vizsgálataival ismertté vált kutató az Altos tudományos tanácsadó testületének fizetés nélküli tagja lesz.
Szintén csatlakozik a csapathoz Dr. Steve Horvath, aki olyan markereket fejlesztett ki, amelyekkel pontosan mérhető az öregedés emberekben és állatokban. Bármely öregedésgátló kutatásnak szüksége lehet egy ilyen "biológiai órára" a technikák hatékonyságának méréséhez.
Sem Bezostól, sem Milnertől nem idegen, hogy olyan laboratóriumokba fektessen be, amelyek öregedésgátló megoldásokat keresnek.
Az 57 éves Bezos, akinek vagyonát 200 milliárd dollárra, azaz 58 billió forintra becsülik, és aki a világ leggazdagabb emberének számít, korábban már befektetett az öregedésgátló Unity Biotechnology nevű cégbe.
Az 59 éves Milner - aki körülbelül 4,8 milliárd dollárra, azaz nagyjából 1,4 billió forintra becsült vagyonát azzal szerezte, hogy a Mail.ru internetes cég egyik társalapitójaként olyan technológiai cégekbe fektetett be, mint a Facebook - az elmúlt évben a Milky Way Alapítványon keresztül finanszírozta a hosszú élet titkát kutató vizsgálatokat.
Az alapítvány tanácsadó testületében Yamanaka, valamint a 2020-ban a CRISPR génszerkesztés társfelfedezéséért Nobel-díjat kapó Dr. Jennifer Doudna is helyet kapott.
Nemrégiben merült fel a terv, hogy egy jól finanszírozott vállalat létrehozásával felgyorsítsák az öregedésgátló kutatásokat, és évi 1 millió dollárt (mai árfolyamon 292 millió forintot) meghaladó fizetéssel csábítsák a tehetségeket - számolt be a Technology Review. A tervből lett az Altos, amelyet Richard Klausner vezérigazgató, a Nemzeti Rákkutató Intézet korábbi vezetője vezet.
Az idén alapított cég olyan versenytársakhoz csatlakozik, mint a a Life Biosciences, a Turn Biotechnologies, az AgeX Therapeutics és a Shift Bioscience.
A Technology Review szerint olyan tehetségeket is bevonnak, mint a Kaliforniai Egyetem kutatója, Dr. Peter Walter, aki a memóriát befolyásoló molekulát vizsgálta, valamint a sejtek újraprogramozásának specialistája, Dr. Wolf Reik, aki korábban a brit Babraham Insistute munkatársa volt.
Dr. Manuel Serrano, a Biomedicina Kutatóintézet munkatársa is csatlakozik. Ő azt is elárulta a Technology Reviewnak, hogy az Altos akár tízszer annyit is fizetne neki, mint amennyit jelenleg keres.
Bár az Altos által kutatott öregedésgátló kezelés felfedezése milliárdokat érne, a cég a bevétel reménye nélkül jött létre.
A cél a fiatalítás megértése. Azt mondanám, hogy a jövőbeni bevételek gondolata is felmerül, de nem ez a közvetlen cél
- mondta Serrano.
Ugyanakkor még messze járnak az örök élet titkától, hiszen, egyelőre az a céljuk, hogy úgy sikerüljön a sejteket újraprogramozni, hogy a kísérleti állatok ne haljanak bele.
A korábbi tesztek során a technika teratomáknak nevezett embrionális daganatokat hozhatott létre az állatokban, de a nagy érdeklődés és finanszírozás ellenére eddig kevés kutatás jelent meg ezzel kapcsolatban.
"Úgy gondolom, hogy a koncepció erős, de sok a felhajtás. Messze van még a megvalósítástól" - mondta a téma egyik szekértője, Dr. Alejandro Ocampo, majd azzal folytatta, hogy az egész kutatás "kockázatos, és messze van még az emberi terápiától".
A technológia nemcsak fiatalabbá teszi a sejteket, hanem azáltal, hogy őssejtekké alakítja őket, megváltoztatja a szerepüket is. Ez azt jelenti, hogy még mindig túl veszélyes ahhoz, hogy embereken kipróbálják.
Az Altos még nem tett hivatalos bejelentést, de Bezos és Milner mellett a cégnek más gazdag Szilícium-völgyi személyiségek és kockázati tőkebefektető cégek is állhatnak a háttérben.