Szerdán mi is írtunk róla, hogy a netet ellepték a felhasználók öregített fotói az ismét felkapott FaceApp nevű mobilalkalmazásnak köszönhetően, ami frissen készített szelfik vagy a telefonon tárolt fotók alapján alakít át arcokat. Külön cikket szenteltünk az appal kapcsolatos adatvédelmi aggályoknak, miszerint az orosz fejlesztők alkalmazása az indokoltnál több fotóhoz kér hozzáférést, és hogy a hiányos felhasználási feltételek teret adnak annak, hogy a felvételeket saját céljaikra használhassák fel, akár üzleti jelleggel is.
Inkább ne használja az öregítős mobilappot, ha nem muszáj!
Több dolog miatt is adatvédelmi aggályokat vet fel a FaceApp, ami a felszínen csak egy poénos szoftvernek tűnik.
A FaceAppot készítő Wireless Labs fejlesztői szerda este kommentálták a feltételezést hivatalos közleményben. Yaroslav Goncharov vezető szerint csak a felhasználó által kiválasztott fotót dolgozzák fel szerverükön, és nem férnek hozzá az eszközön található többi felvételhez, ahogy azt a kiberbiztonsági szakértők feltételezik.
Hozzátette, hogy a felhasználói adatok nem Oroszországban landolnak, mivel a felhős számítási szolgáltatásaikat az amerikai Amazon és a Google nyújtja. "A FaceApp a fotófeldolgozás javarészét felhőben végzi. Csak a felhasználó által kiválasztott kép kerül feltöltésre a szerkesztés miatt. Semmilyen esetben nem szállítunk más képeket az eszközről a felhőbe." - írta Goncharov.
A fejlesztő szerint a felhasználók kérvényezhetik is, hogy a képeiket töröljék a szerverükről.
Tárolhatunk képeket a felhőben, aminek fő oka a teljesítmény és a forgalom: biztosak szeretnénk lenni benne, hogy a felhasználó nem tölti fel ismételten ugyanazt a felvételt minden egyes szerkesztésnél. A legtöbb képet a feltöltés utáni 48 órában eltávolítjuk a szervereinkről."
Goncharov elmondása alapján a cég nem adja el a gyűjtött adatokat külsős feleknek, és hogy a funkciók nagy része bejelentkezés nélkül is elérhető, így nem feltétlen kell megadni nevet, e-mail címet és hasonlókat a regisztráláshoz.
(Kiemelt kép: iStock)