Az ombudsmanhoz fordul a gyermekek otthongondozási díja (GYOD) ügyében az LMP, mivel az új kritériumok miatt sok család teljesen kieshet az ápolási díj rendszeréből.


Az ápolási díjjal kapcsolatos pontrendszer júniustól 40-50 ezer családot fog érinteni Magyarországon - mondta Ungár Péter, az LMP országgyűlési képviselője vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján.

Emlékeztetett arra, hogy tavaly az ellenzéki pártok és civil szervezetek kezdeményezésére a kormány megemelte az ápolási díjat 52 ezer forintról 103 ezer forintra. Mint mondta, az emelés jó lépés volt, de most azt látják, hogy az Emmi elhibázott felülvizsgálati politikája miatt, sok család teljesen kieshet az ápolási díj rendszeréből.

Elmondása szerint júniustól decemberig minden családot, amelyben olyan gyermek él, aki állandó ápolásra szorul, felül fognak vizsgálni egy olyan kritériumrendszer alapján, amely nem tükrözi azokat az élethelyzeteket, amelyekben ezek az emberek élnek. A legsúlyosabban érintettek az autista gyermekeket nevelő szülők lehetnek - jelezte.

Hangsúlyozta, hogy a kormány nem egyeztetett a szakmai szervezetekkel kellő mélységben. Ennek eredménye, hogy a pontozási rendszer sokaknak, akik fogyatékossággal élő gyermeket nevelnek, súlyos anyagi károkat jelenthet - emelte ki.

Az ombudsmanhoz fordulok, hogy ezt a jogsérelmet előzze meg az alapvető jogok biztosa, és járjon el az Emminél annak érdekében, hogy a szakmai szervezetekkel egyeztessenek az új pontrendszerről

- mondta.

Tájékoztatott arról is, hogy emellett Korózs Lajost, a Népjóléti bizottság elnökét egy levélben arra kéri, hogy a bizottság rendkívüli ülését hívja össze, és az Emmi ott számoljon be arról, mi ez a pontrendszer, milyen hatástanulmányok alapján készült el, és milyen hatásai lesznek arra a 40-50 ezer családra, amelyek az ápolási díjban részesülnek.

A képviselő kérdésre válaszolva elmondta, hogy az Autisták Országos Szövetsége (AOSZ) nem tartja megfelelőnek ezt a pontrendszert, velük sem folytatott az Emmi kellő egyeztetést, és a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) ugyanezen az állásponton van.

A szombati tüntetéssel kapcsolatos újságírói kérdésre reagálva elmondta: sok olyan folyamat van, ami megmutatja, hogy ez a "rabszolgatörvény" a magyar emberek érdekeivel és véleményével ellentétes, példaként az Audi-dolgozók és a közszolgálati dolgozók sztrájkját említette.

"Az LMP politikai közössége nevében őszinte részvétünket fejezzük ki Andy Vajna hozzátartozóinak és azoknak, akik gyászolják" - mondta vasárnapi sajtótájékoztatóján Ungár Péter.

Kiemelt kép: Résztvevők Az otthonápolás munka! címmel, a Lépjünk, hogy léphessenek! egyesület figyelemfelhívó akcióján a fővárosi Kossuth Lajos téren 2018. szeptember 28-án. (MTI / Mónus Márton)


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!