Hogy lesz az ember 21 évesen a relatív ismeretlenségből, a világranglista 44. helyéről egyéni világbajnok párbajtőrvívó?
Válaszolhatnám a megszokott paneleket, hogy 15 év kemény, áldozatteljes munka, lemondások árán, ami igaz is lenne persze. De igazából az elmúlt másfél év változásai értek el olyan hatásokat a személyiségfejlődésemben, felfogásomban, ami az első komoly felnőtt sikeremhez, a májusi párizsi világkupa bronzérméhez, egy hónappal később az Európa-bajnoki csapatbronzhoz, júliusban pedig a vb-aranyhoz vezetett.
15 év munkát említ, aminek kilencven százaléka Tapolcához, azon belül első mesteréhez Szalay Gyöngyihez köti. Mit adott a szülővárosa és nevelőedzője?
2004 októbere óta vívok. Bátyám után kerültem elsős koromban a terembe, korkedvezménnyel, mert igazából még pár évig nem is nagyon foghattam volna pengét a kezembe. Gyöngyi azt mondta, na jó, jöhet ő is. Én voltam a legfiatalabb. A vívás mellett ekkor még kicsit fociztam, kéziztem, karatéztam. Végül a párbajtőr győzött. Hogy mit tanultam Gyöngyitől? Sokat mesélt nekem arról, hogy egyéni eredményesség terén hiába akadtak nála jobbak, csapatban mégis rendre őt nevezték befejező embernek. Benne bíztak a legjobban, rá támaszkodtak a többiek. Azt mondtam, ilyen akarok lenni, a legjobb csapatember. Hiába a világbajnoki arany, mégsem tartom magam egyéni vívónak. Rá akartam, akarok hasonlítani, nagy hátrányokból fordítani, mert a csapat az első. Mindig ezt az elvet követtem.
Sportévkönyv 2019
Az írás eredeti verziójában a Magyar Olimpiai Bizottság kiadványában, a Sportévkönyv 2019-ben jelent meg. Az 512 oldalas, 16 oldalnyi mellékletet tartalmazó kiadványban további interjúk, elemzések, színes anyagok, szubjektív írások olvashatóak az elmúlt sportévből.
Lehet egy férfi vívónak női példaképe?
Ezek szerint lehet. Gyöngyi erős, makacs személyiséggel rendelkezett, aki később, a gimiben testnevelő tanáromként is mindenkinek példát mutatott.
Mennyire előny, hogy Szalay Gyöngyi balkezesként több mint tíz éven keresztül másik oldali iskolát adott, mint a jelenlegi edzője, Dancsházi-Nagy Tamás, aki jobbkezes?
Jó kérdés. Azt hiszem, kifejezetten előnyt jelentett bármelyik másik vívóval szemben. A többség, ahogy én is, jobbkezesnek születik, így amikor jön egy-egy balos ellenfél, nem lepődöm meg. Talán pont azért, mert az iskolázás miatt nekem ez a természetesebb, nem nézem, észre sem veszem milyen felállású az ellenfelem. Inkább mindig a lehetőségeket, a megnyíló vonalakat lesem. Nem is tudom fejből megmondani, hogy a vb-n melyik ellenfelem volt balkezes. El kell gondolkoznom rajta. Talán a negyeddöntőben Bas Verwijlen (holland, 15:8) és a döntőben Szergej Bida (orosz, 15:14), de lehet, hogy rosszul emlékszem. Gyöngyi azt sulykolta még belém, hogy nem elég csak egy-két dolgot jól csinálni a páston. Nem elég csupán jól támadni, meg kell tanulni védekezni is. Edzésen ezért gyakran célfeladattal edzettünk, amit manapság is alkalmazunk.
Ha ilyen remek edző-tanár-tanítvány kapcsolatban álltak, miért jött el Tapolcáról?
Érettségi után 2017-ben felvételt nyertem az ELTE-re. Augusztus végén beköltöztem a KUK-ba, az ELTE budapesti, Kerekes utcai kollégiumába. Nem tellett lakbérre, ilyen budapesti albérletárak mellett végképp, itt viszont klasszikus kollégiumi körülmények között, egy vécé és zuhany nélküli szobában élhettem. Megbeszéltem Gyöngyivel, hogy megpróbáljuk áthidalni a fizikai távolságot. Ezért félúton, Fehérváron találkoztunk hetente egy-két alkalommal. Suli után irány a buszpályaudvar, a délutáni dugóban két óra oda, majd egy komolyabb iskolázás, kis vívás után általában este 11-re értem vissza a kollégiumba.
Mindketten belátták, hogy ez így nem megy?
Szeptembertől november elejéig próbálkoztunk így, amikor jeleztem, nem bírom tovább. Érezte ő is, hogy szakmailag már középtávon is tarthatatlan ez a megoldás, de egy ilyen hosszú és eredményes, kifejezetten biztató jövőképpel rendelkező edző-tanítvány kapcsolatot nehezen enged el az ember. Ezért nem akarta kimondani, hogy vége. Közben a Honvéd már segítséget nyújtott, a koleszből beköltözhettem a Dózsa György úti klubszékházba. Gyöngyi ezt úgy értelmezte, ezzel a lakhatási lehetőséggel végleg elcsábítanak tőle.
Végül is Szalay Gyöngyinek Boczkó Gábor (olimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok párbajtőröző) személyében akadt már egy tanítványa, akit "elcsábított" a Honvéd. Úgy érezte, ismétli magát a múlt?
Meglehet, de valójában a fizikai korlátokat nem tudtuk áthidalni.
Békében váltak el?
Nehezen értette meg, ezért nehezen engedett el. De a november végi országos bajnokságon, amikor meglátott, már mosolygott, puszival köszönt, és jót beszélgettünk.
Adott valamilyen extra útravalót?
Csak annyit mondott,
mindig én maradok a nevelőedződ, mindig jóban leszünk.
Ez épp elegendő volt, mert azt éreztem, megbékélt a helyzettel, megbocsájtott nekem.
A lány, aki fejben vívott - Szalay Gyöngyi emlékére
Szerda délután egy órakor helyezik örök nyugalomra az olimpiai bronzérmes, hétszeres világbajnok vívónőt a tapolcai új temetőben.