Egy pécsi bíróság annak ellenére adott menedékjogot Alekszij Torubarov orosz ellenzékinek, hogy az állami hatóságok ezt korábban nem voltak hajlandóak megtenni - írja a hvg.hu a Magyar Helsinki Bizottság bejegyzése alapján.
A 60 éves, volgográdi Alekszij Torubarov hat éve él Magyarországon. Azért menekült hazánkba, mert szembe szállt az orosz államrendőrséggel, az FSZB-vel, amelynek néhány tagja megpróbálta elvenni Torubarov üzleti vállalkozásait, ráadásul az FSZB emberei rendszeresen zaklatták a férfit és családját, majd kifosztották és börtönbe is zárták. Torubarov ezek után Ausztriába menekült, ahol megpróbálták megölni, majd Csehországba ment, ahonnan vissza akarták toloncolni Oroszországba. Végül Ukrajnán keresztül érkezett Magyarországra, de már többször elmondta, hogy ha itt megkapja a menedéket, ami egyben EU-s védelmet is jelent, visszaköltözne Prágába, ahol családja él, és ahol üzleti vállalkozása van.
Az üzletember többször is kért menedékjogot Magyarországon, ám ezt annak ellenére sem kapta meg, hogy a bírásóságok kezdettől fogva úgy ítélték meg, hogy Torubarov valóban védelemre szorul.
A férfinek jogi segítséget nyújtó Magyar Helsinki Bizottság szerint ezt azért lehetett megtenni, mert
a kormánytöbbség 2015-ben elvette a bíróságoktól azt a több évtizedes lehetőséget, hogy maguk is megadhassák a menedékjogot. Négy éven át csak arra volt joguk, hogy kimondhassák, ha a hatóságok jogellenesen döntöttek, de nem változtathatták meg a döntést.
Ebből lett egy huzavona a menekültügyi hatóság és a bíróságok között végül a Pécsi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság bírája unta meg a huzavonát, és 2017 szeptemberében az Európai Unió Bíróságához fordult.
Arra kért választ, megfelel-e az uniós jognak a 2015 óta élő szabályozás, amely elvette a bíróságoktól az érdemi döntést a menedékjog odaítélésében. Idén júliusban aztán a luxembourgi bíróság kimondta: ha a hatóság figyelmen kívül hagyva a bíróság döntését - új ténybeli alap nélkül - ugyanolyan határozatot hoz, mint előzőleg, akkor a bíróságnak mellőznie kell a megszorító szabályt, és másodjára magának kell megadnia a menedékjogot.
Ez Torubarov perében azt jelentette, hogy ma a pécsi bíróság kimondta, hogy
a hazájában üldözött orosz férfi menekültügyi védelmet kap Magyarországon.
A Magyar Helsinki Bizottság ügyfelét hat év után végül menekültként ismerték el.
Mindannyian szívből örülünk annak, hogy Alekszij végre menedékjogot kapott. Ennek kellett volna történnie már az első alkalommal is. Mert ki a menekült, ha nem ő, akinek volt bátorsága nemet mondani az őt megsápolni akaró hatalmasságoknak és fellépni ellenük, amiért aztán bebörtönözték, kifosztották és elüldözték. Sok mindent kellett itt is elviselnie, nem akármilyen nyomás alatt élt az utóbbi hat évben
- nyilatkozta a pécsi ítélethirdetés után az orosz férfit képviselő Fazekas Tamás, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje.