A megoldáshoz egy kis arany és némi titán mellett napsütésre van szükség.


Olyan speciális bevonatot fejlesztettek ki svájci tudósok, mely megakadályozza a szemüveg bepárásodását, írja a TNW. A zürichi technológiai intézet (ETH) ezzel egy évtizedek óta megoldatlan, tömegeket bosszantó probléma végére tehetett pontot, mely a koronavírus-járvány idején csúcsosodott ki az arcmaszkok viselése miatt.

A tudósoknak először egy olyan átlátszó anyagot kellett találni, mely kívülről hevíthető valamilyen áramforrás segítségével, de mégse álljon fenn a lencsék vagy a keret túlmelegedésének, esetleg megolvadásának veszélye. Ráadásul tekintettel kellett lenni a súlyra is, hiszen a bevonat és a szerkezet nem okozhatja a szemüveg jelentős súlygyarapodását sem, ami fokozná a viselés kényelmetlenségét.

A zürichi tudósok ezért egy egészen új szemszögből közelítettek a probléma felé. Egy olyan speciális aranybevonatot dolgoztak ki, ami napenergiából állítja elő a szükséges hőt. Így az extra rétegen kívül nincs szükséges semmilyen vezetékre vagy alkatrészre, ami bonyolítaná a működést.

A bevonat ráadásul olyan vékony, hogy a szemüvegek mellett autók szélvédőjén is használható lehet. De már megkezdték a tesztelést ablakokon és tükrökön is. A kutatók szerint ráadásul mindez egyáltalán nem olyan drága, mint elsőre gondolhatnánk az arany beépítése miatt: csak olyan kevés nemesfémet használnak, ami nem teszi széles tömegek számára elérhetetlenné a fejlesztést.

A svájciak ötletét ebben a videóban mutatták be:


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!