Mint arról korábban beszámoltunk, a szélsőjobboldali Jair Bolsonaro nyerte a brazil elnökválasztást vasárnap. Győzelmének legfőbb oka, hogy a brazilokat kizsigereli a korrupció, burjánzik az erőszak, az ország gazdasága romokban hever, Bolsonaro pedig ezekre a problémákra ígért rengeteg megoldást.
A Business Insider arról ír, hogy a rasszista és erőszakos megnyilvánulásairól is híres megválasztott elnök drasztikus változtatásokat tervez a környezetvédelmi politikában is, amely kihatással lehet akár a Föld jövőjére is.
Bolsonaro korábban többször is kijelentette, hogy a természetvédelmi területek gátolják Brazíliát a fejlődésben. Ez azért aggasztja a tudósokat világszerte, mert a világ legnagyobb egybefüggő trópusi esőerdőjének, az Amazonasnak a kétharmada Brazíliában található, és Bolsonaro dönthet annak sorsáról.
Europress/AFP/Carl de SouzaBolsonaro a kampány során újságíróknak megígérte, hogy nem lép ki a párizsi klímaegyezményből, de Trumphoz hasonlóan ő is rengeteg kritizálta azt.
A szélsőjobboldali politikus saját elmondása alapján azt fontolgatja, hogy utat épít az Amazonason keresztül, és több civil szervezet, így a Greenpeace és a WWF kitiltását tervezi az országból. Emellett felgyorsítaná az erdőirtást az Amazonasban és megszüntetné a környezetvédelmi minisztériumot is.
Paulo Artaxo, a University of São Paulo klímakutatója arról beszélt, Brazília történetének sötét korszaka felé haladunk, Bolsonaro pedig a legrosszabb dolog, ami a környezettel történhet.
Az esőerdőkben élő növények egyébként rengeteg szén-dioxidot szívnak el a légkörből, miközben oxigénnel dúsítják azt. Éppen ezért az Amazonast gyakran nevezik a bolygó tüdejének. A kutatók szerint az ilyen természetes szén-dioxid elszívó rendszer az egyik legjobb megoldást a klímaváltozás ellen. Vagyis az, ha megőrizzük az erdőket és újakat telepítünk. Bolsonaro most ennek adhat egy nagy pofont.
Kiemelt kép: Europress/AFP