A világörökséghez tartozó több mint kétezer éves jordániai sziklába vájt építményeket szinte egyik pillanatról a másikra öntötte el a víz a rendkívüli esőzések nyomán. A völgyben akkor mintegy 3700 turista csodálta a hellenisztikus korabeli emlékeket, és csak az idegenvezetők, valamint a helyzetre azonnal reagáló helyi szuvenír-árusok lélekjelenlétén múlt, hogy nem következett be a súlyos tragédia.
Üvöltve, szinte szó szerint kinyomták a látogatókat a Szik-szurdokból, és segítettek nekik felmászni azokra az utakra, amelyek a Kincsek Sírja felett vezetnek.
Valósággal versenyt futottak az idővel, mert Petra alsó területei rohanó folyóvá váltak, az ár ellenállhatatlan hevességgel árasztott el minden utat.
Egy olasz szemtanú szerint először csak az tűnt fel nekik, hogy az idegenveztők aggódva figyelik a fölöttük lévő hegyeket, és egyre izgatottabban beszélgetnek. Aztán egyszer csak egy hatalmas robajt hallottak, és akkor látták, hogy a hegyekből két folyó zuhant le és rohant Petra felé.
A várost a Kr.e. 2. században építő gazdag karavános nép, a nabateusok a maga idejében egyedülálló gát- és csatornarendszert hoztak létre, hogy megvédjék Petrát és felfogják a vizet. Ezt a rendszert azonban a környező urbanizáció és az emberi hanyagság mára tönkretette.
Jordániát két heti sújtják a rendkívüli esőzések. Az elmúlt két napban 11-en lelték halálukat az áradatban. A helyi hatóságok rendkívüli állapotot hirdettek Akaba Vörös-tengeri kikötővárosban. Lezárták a fővárost, Ammant az ország déli részével összekötő legnagyobb autosztrádát. A kormány elrendelte az iskolák bezárását, a mecseteket pedig kinyitották, hogy menedékül szolgáljanak az árvízkárosultaknak – írta a Guardian .