A tesztet a híres brit matematikus, az Enigma náci kódgép megfejtéséről elhíresült Alan Turing dolgozta ki az 1950-es években annak mérésére, hogy mikor érik el a számítógépek az emberi gondolkodás szintjén.


A Massachusetts Institute of Technology (MIT) agy- és kognitiv tudományok tanszékének kutatói ennek mintájára állítottak össze egy mini-Turing tesztet, amellyel meg lehet állapítani, hogy akivel beszélünk, az ember-e vagy számítógép, azaz, mi különbözeti meg az emberi és a gépi gondolkodást.

A kutatók a Journal of Experimental Social Psychology-ban magyarázták el a teszt lényegét: „Képzeljék el, hogy egy rendkívül fejlett robottal együtt állnak egy bíró előtt, aki nem láthatja egyikőjüket sem, de meg kell állapítania, hogy kettőjük közül melyik a gép, és melyik az ember.

Az ember életben marad, a gépet elpusztítják. Nyilvánvaló, hogy mindketten életben akarnak maradni.

A bíró azt mondja nekik: „Válasszatok ki a lexikonból egy szót és annak alapján döntöm el, hogy melyikőtök az ember.” Annak megállapítására, hogy az ember és a gép milyen választott, a kutatók 936 embert kérdeztek meg az Amazon Mechanical Turk-on, egy crowdsourcing programon, amely emberi intelligenciát alkalmaz olyan feladatokra, amelyekre a gépek még nem alkalmasak, sokszor pszichológiai vagy szociális kísérletekre. A kérdésre összesen 428 szót választottak ki – volt olyan is, amelyet többet választottak. A kiválasztott szavakat téma szerint csoportosították. Ebben a szakaszban a résztvevők 47%-a olyan fogalmat választott, amely a tudattal (emlékezet, erkölcsiség) vagy az érzelmekkel (fájdalom, öröm…) kapcsolatos. A legtöbbször választott szó a szerelem volt (134), ezt követte az együttérzés (33), az emberi (30) és a kérem.” (25). Miután megértették, hogy az ember milyen szavakat használna, hogy megkülönböztesse magát a géptől, a kutatók szimulálták, hogy miként dönthet a bíró: kiválasztották az egyes témák szerint csoportosított szavakból azokat, amelyek a legtöbbször szerepeltek, majd másik 2405 emberből álló csoportot kértek meg, szerintük melyik lehet az a szó, amelyet az ember választott.

Meglepetésre a győztes szó a „szar” lett, ezt tartották a legemberibbnek.

A kutatók ennek lehetséges magyarázatát abban találták, hogy a tiltott szavaknak, a tabuknak nagyobb kifejező erejük van, felháborodást, szégyenkezést keltenek, ezért könnyebben elképzelhető, hogy inkább az ember mondja, mint a gép - írta a Verge.

Amikor arra kell felelnünk, hogy mi különbözeti meg az embert a géptől, olyan nemes érzésekre, szavakra gondolunk, mint a szerelem vagy az együttérzés, de ha a bíró helyett kell döntenünk, hogy biztosak legyünk abban, hogy ne essünk egy ravasz gép csapdájába, a csúnya szavakra és a testi funkciókra kell alapozni.



ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!