Legnagyobb eséllyel a Jupiter Európé nevű holdján lehet összetett élet - közölte a NASA új vezető kutatója, James Green az ENSZ Világűrirodájának bécsi konferenciáján.
A holdat jégkéreg borítja, de alatta egy óceán található, melyben valószínűleg kétszer annyi a víz, mint a Földön. A kutatások szerint a jégből gejzírek, vízből és gőzből álló kilövellések is érzékelhetők. A 4,5 milliárd éves Európé jégkérge is mozog, akárcsak a Föld lemezei.
"Úgy véljük, hogy a vízen kívül az élet minden alapelemét birtokolja, sok ideje volt és ezért remek esélyek vannak arra, hogy élet alakult ki rajta - nemcsak az élet egyszerű, hanem összetett formái is"
– mondta Green.
Az élet kutatásához egy holdjárót kell eljuttatni a holdra, amely fel tud jutni a jéghasadékon, és eljut a vízhez. A víz és jég határán lenne érdemes élet után kutatni. Azt feltételezik, hogy az óceánban esetleg meglévő élet alkalmazkodott a Jupiter infravörös fényéhez, és a jégkérgen át érzékeli a fényt.
A NASA a 2020-as évek elején tervezi elindítani a Clipper nevű missziót az Európé feltérképezésére.
A Jupitert körberepülő szonda felvételeket készít majd a holdjáról is, amelyen a felszínt vizsgálja és leszállóhelyet keres. Elemzi majd a vízkitöréseket, az anyagok összetételét, a jég vastagságát. Az első holdjáró 2030 körül juthat el a Hold jege alá.
Forrás: Index