A Los Angelesben működő magyar maffia parancsára ölhették meg Barta Tamást, az LGT legendás gitárosát a nyolcvanas években - derül ki egy Bornemissza nevű ügynök most nyilvánosságra hozott jelentéséből, amelyet a Siess haza, vár a mama című, meglehetősen hányattatott sorsú dokumentumfilm készítői találtak kutatómunkájuk során.
Barta 1982-ben halt meg Los Angelesben rendkívül gyanús körülmények közt, ám halálát hivatalosan öngyilkosságnak nyilvánították. Ennek ellenére több teória is terjed attól, ki és hogyan ereszthetett két golyót az LGT gitárosába, most újabb információ látott napvilágot a négy évtizeddel ezelőtti halálesetről.
Előkerült ugyanis a Belügyminisztérium III/II-5C. alosztályának egyik jelentése, amelyben egy bizonyos Bornemissza fedőnevű ügynök és tartótisztje Lestány Tibor rendőr hadnagy megbeszélésének leirata olvasható, amelyre kicsivel több mint egy héttel Barta halála után, 1982. február 24-én a Budapest Szállóban került sor. A "Szigorúan Titkos!" és "Különösen Fontos!" jelzésekkel ellátott jelentésben az áll, hogy Bornemissza találkozott a helyi magyar maffia vezérével, Szendrő Öcsivel, akinek emberei rá pisztolyt fogva vallatták arról ki küldte őt. Végül elengedték, ám azt már ekkor megtapasztalta, hogy nem válogatnak a módszerekben. A jelentés így folytatódik:
Így például hazaérkezését megelőzően gyilkolták meg Barta Tamást az LGT volt szólógitárosát. Barta disszidálását követően Szendrő egyik vállalkozásánál állt alkalmazásban, de néhány hónapja bejelentette önállósulási szándékát. Szendrőék ebbe nem egyeztek bele, s döntöttek végleg Barta sorsáráról.
A négyoldalas jelentés ezzel arra utal, hogy Bartának azért kellett meghalnia, mert ki akart szállni Szendrői üzletéből. Egyben azt is sugallja, hogy a magyar belügyminisztérium sokkal többet tudhat a halálesetről, mint a helyi rendőrség, furcsa egybeesésnek nevezik azt, hogy Bornemissza éppen Barta halálakor tartózkodott Amerikában.
További furcsaság, hogy Bornemissza 1982. február 15-én érkezett vissza Budapestre, Barta halálának napja pedig a hivatalos dokumentumok szerint 1982. február 16 volt. Ez további kérdéseket vet fel, hogy vagy hibás dátum szerepel a jelentésben, vagy Bartát akár már korábban megölhették. Azt egyelőre nem sikerült kideríteni, kit rejtőzik a Bornemissza fedőnév mögött, ám az alkotók azt ígérik, hogy amint felfedik, nyilvánosságra hozzák a jelentés teljes tartalmával együtt.
Barta életéről és haláláról két éve készült dokumentumfilm, amely nem várt visszhangot váltott ki: a Siess haza, vár a mama készítőit a film egyik mellékszereplője beperelte, majd gyakorlatilag betiltották a filmet, végül Hajdú Eszter rendező és Mester Sándor producer a Kúriánál elérte, hogy ideiglenesen felfüggesszék a tiltást. Jelenleg azonban úgy tűnik, mégis jogerős az ítélet. Hajdúék ezért a közösség segítségével gyűjtenének kétmillió forintot - ennyi kéne nekik, hogy az Alkotmánybírósághoz, illetve nemzetközi bíróságokhoz fordulhassanak az ügyben.
A film rendezőjével tavaly lapunk is készített interjút a film hányattatott sorsáról:
Kapcsolódó
Hajdú Eszter: Azt remélem, új információk derülnek ki Barta Tamás haláláról
A Barta Tamásról készült Siess haza, vár a mama rendezőjét kérdeztük arról, hogyan élte meg a film kálváriáját, milyen kritikák és észrevételek érték a nézők részéről, és hogy mit várhatunk a tervezett újabb filmtől.