A szakértő szerint a legnagyobb kár a jogbizonytalanság, nem hiszi, hogy maximum 200 milliárd forintnyi többletbevételért érdemes kockáztatni a lakosság és a vállalkozók bizalmát. Reméli, hogy a további döntésekbe a kormány végre bevonja a szakmát is.


Az RTL Reggeli vendége volt Mokry Tamás napelemszakértő, aki részletesen kifejtette, miért problémás a kormány napelemeseket érintő legutóbbi döntése. Mint ismeretes, Lantos Csaba energiaügyi miniszter egy videóüzenetben jelentette be, hogy az eddigi éves szaldó elszámolás 2024 január elsejétől havi szaldóra változik, ezzel jócskán lerontva a napelemes beruházások megtérülési számait.

Mokry Tamás szerint

jelenleg egy petíciót köröznek a szakmai szervezetek.

A szakértő elmondta, hogy korábban a kormány bátorította az embereket a fűtési rendszerek elektrifikációjára, de úgy látja, hogy éppen azok veszítenek majd a legtöbbet, akik át is tértek a tiszta elektromos fűtésre.

A saját példáját hozta fel, végigszámolva saját fogyasztását és termelését. Egy kétszázhúsz négyzetméteres hőszivattyús házban, négy gyerekkel lakik,

Mokry azt sérelmezi, hogy az eddigi kommunikációval szöges ellentétben áll, ami történik, miközben az így elérhető többletbevétel nemzetgazdasági szinten csupán 200 milliárd forint, azaz nem hiszi, hogy megéri ennyi pénzért az alapvető bizalmat eljátszani. Hiszen, ha ezt megtehetik, akkor

Arra a kérdésre, hogy megéri-e még napelemet telepíteni, azt válaszolta, hogy feltétlenül, maximum kisebb rendszert, mert az elektromos fűtés esetén, noha az még mindig olcsóbb a gáznál, a most kilátásba helyezett szabályok már jócskán kitolják a megtérülési időt.

Akik lemaradtak a tavaly október végi beadási határidőről, azaz semmilyen szaldóra nem jogosultak, ők járhatnak a legrosszabbul, mert a bruttó elszámolás viszont azt jelentheti, hogy csak azt az energiát tudja elfogyasztani, amit éppen megtermel, nincs még havi kiegyenlítés sem, minden egyes vásárolt kilowattért fizetni kell. Akik így jártak, azoknak sokat segíthet akkumulátoros tárolás felszerelése, persze ez is pénzbe kerül. Azonban ez csak találgatás, hiszen a bruttó elszámolásról még nincsen semmi konkrét elképzelés a kormány részéről. Mokry Tamás erre azt mondta, „azt javaslom a törvényhozóknak, hogy vonják be a szakmát.”

ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!