Hogyan egyeztethető össze a gyermekvállalás ösztönzése a termékenységet bizonyítottan veszélyeztető glifozát használatának támogatásával?

- kérdezte írásban Szél Bernadett Nagy István agrárminisztert.

A független országgyűlési képviselő írásbeli kérdésében kifejtette, hogy a glifozát gyomirtó szer 2015-ben "valószínűleg rákkeltő az emberek esetében" besorolást kapott az ENSZ alá tartozó Egészségügyi Világszervezet Nemzetközi Rákkutatási Ügynökségtől.

A protester holds a placard reading 'Glyphosate : license to kill'. Following the call of Greta Thunberg for a World School Strike, school students and students took to the streets of Toulouse for the 2nd time to denounce the governments inaction towards the climate crisis. They denounce the lack of action against the environment crisis. Similar protests took place all over the world. After this protest, they rejoined the March for the Climate.Toulouse. France. May 24th 2019. (Photo by Alain Pitton/NurPhoto)
"Glifozát: engedély gyilkosságra" feliratú tábla egy tüntetésen a franciaországi Toulouse-ban. Fotó: Alain Pitton/NurPhoto

A kismamák szervezetében is kimutatható glifozát a méhlepény- és embrionális sejtekben apoptózist és nekrózist, más szóval programozott és nem programozott sejthalált válthat ki. Ez pedig összefüggésben lehet a meddőség kialakulásával.

A Magyarországon közel 150 ezer párt érintő meddőség mögött többek között és nagymértékben a táplálékkal naponta magunkhoz vett vegyszerek, például konkrétan a glifozát mennyisége húzódik meg.

Szél Bernadett szerint ezért logikus lépés lenne a kormánytól a glifozát betiltása, ha már a 2018-as évet a családok évének nevezték el, és a családpolitika nagy hangsúlyt kap Orbán Viktorék politikájában.

Ugyanis a termékenységcsökkenés és a mezőgazdasági vegyszerek összefüggését kutatásokkal igazolták. Az ezen vegyszerek használatának következményei közt szerepel nők esetében a policisztás ováriumszindróma (PCOS) valamint az endometriózis gyakoribbá válása, a spontán vetélés, méhen belüli magzati halál és a koraszülés, illetve a nemiség fejlődésének rendellenessége.

A glifozátot tartalmazó szereket gyártó Bayer és Monsanto óriásvállaltok által finanszírozott kutatások azonban valahogy semmilyen káros hatását nem mutatták ki a glifozátnak.

Az Európai Unió - Magyarország szavazataival - 2017-ben megszavazta a rákkeltéssel gyanúsított glifozát gyomirtó szer 5 éves uniós újraengedélyezését, korlátozások nélkül. Viszont vannak országok, ahol az uniós engedélyezés ellenére betiltották a glifozátot: legutóbb idén júliusban az osztrák parlament szavazott nagy többséggel a gyomirtó betiltása mellett.

Budapest, 2019. január 23. Nagy István agrárminiszter beszédet mond az idei AGROmashEXPO és Agrárgépshow szakkiállítás megnyitóján a Hungexpo Budapesti Vásárközpontban 2019. január 23-án. MTI/Kovács Tamás
Nagy István agrárminiszter beszédet mond az idei AGROmashEXPO és Agrárgépshow szakkiállítás megnyitóján a Hungexpo Budapesti Vásárközpontban 2019. január 23-án. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A magyar kormány azonban Nagy István válasza szerint nem tervezi ezt. Az agrárminiszter azt írta, hogy az Európai Bizottság nem talál bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy a glifozát rákkeltő lenne, ezért is engedélyezte az EU újabb öt évre a gyomirtó szer használatát.

A magyar kormány pedig ebben a kérdésben nem vitatkozik az EU-val, ezért 2022-ig kizárt itthon a glifozát betiltása.

Kiemelt kép: RALF HIRSCHBERGER / DPA / dpa Picture-Alliance


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!