Az édesvízi tavak elvesztése nemcsak az ivóvíz és az öntözés, hanem a vándormadarak túlélése és a porviharok kialakulása szempontjából is kritikus lehet.


A világ legnagyobb tavainak több mint fele zsugorodott az elmúlt harminc évben – derül ki egy friss kutatásból. Ez megoldhatatlan problémát jelent azok számára, akiknek ivóvizét és öntözését a tavak biztosítják. A kiszáradó tavak ugyancsak fenyegetik a helyi ökiszisztémák és a vándorló madarak túlélését, sőt az ártalmas porviharok kialakulásának esélyét is növelik.

„A Föld népességének körülbelül az egynegyede él ezeknek a kiszáradó tavaknak a vízgyűjtő területén” – állítja a Virginiai Egyetem hidrológusa, Fangfang Yao.

Yao és csapata 1992 és 2020 között készült műholdfelvételeket tanulmányoztak, és azok alapján vizsgálták meg nagyjából kétezer állóvíz területét és vízszintjét. A módszerrel nyomon tudták követni a tótérfogatok változását. A csökkenés Észak- és Kelet-Európától kezdve Dél-Afrikán át Dél-Amerikáig szinte mindenütt megfigyelhető volt.

Ezekből a tavakból nagyjából 600 köbkilométernyi víz tűnt el az elmúlt 28 évben. A Balaton vízmennyiségét 1,9 köbkilométerre becsülik, vagyis 300 balatonnyi víznek veszett nyoma.

A kutatók hidrológiai és klímaszimulációs modellek segítségével szűrték ki azokat a folyamatokat, amelyek a víztömeg változását okozzák. Arra jutottak, hogy a természetes tavak pusztulásának hátterében elsősorban a klímaváltozás, és az emberi felhasználás áll.

(Forrás: Science, Science News)


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!